پيشرفته
 

موضوعات :

 • جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

 • کلمات کليدي :

 • بیرجند
 • جیرفت
 • شاهرود

 • مطلب بعدي >   2050 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 4 : ده سال جلوتر از جامعه

  هدف: ایجاد جنبش فرهنگی مردمی

  نمونه فعالیت های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی  در شهرستانها

  این گزارش معرفی مختصری است از برنامه های فرهنگی گروههایی که با درک شرایط امروز و دغدغه نیازهای انقلاب اسلامی به فعالیت های فرهنگی و کتابخوانی عمیق در قالب طرحهای مطالعاتی و مباحثاتی تحول آفرین برای تربیت نسلی انقلابی می پردازند.(به دور از برنامه های کم ثمر رایج) برای اطلاع از جزئیات تجربه دوستان والگوبرداری با گروه ها مشورت نمایید. امیدواریم در شماره های بعدی به شرح تعدادبیشتر و مفصل تری از فعالیت های جبهه بپردازیم.  

  1.پایگاه شهید برگی ( بیرجند )

   براي افزايش مطالعه، تفكر، بصيرت و قدرت بيان جوانان و نوجوانان، برنامه­اي با عنوان «سلسله نشست­هاي فرصتي براي انديشيدن» در شهرستان بيرجند برگزار مي­گردد. اين برنامه توسط پايگاه مقاومت شهيد برگي و با همكاري سازمان ملي جوانان استان خراسان جنوبي و دبيرخانه كانون­هاي فرهنگي هنري مساجد استان برگزار مي­گردد. در هر سال سه دوره براي انجام طرح در نظر گرفته مي­شود كه شامل تابستان و دو ترم تحصيلي است. افراد شركت كننده، در سطح­هاي مختلف گروه­بندي مي­شوند كه عمدتاً به صورت 4 سطح : «راهنمايي»، «اول و دوم دبيرستان»، «سوم دبيرستان و پيش­دانشگاهي» و «دانشجويان و طلاب» تقسيم­بندي مي­شوند. معمولاً هر گروه كمتر از 10 نفر عضو دارد و 2 يا 3 جلسه 1.5 ساعته در طول هفته برگزار مي­كند. با توجه به سطح هر گروه و سليقه اعضاي آن، يك كتاب به عنوان منبع مطالعاتي براي آن گروه در نظر گرفته مي­شود. اعضا موظف­اند براي هر جلسه مقدار مشخصي  از كتاب را مطالعه و بررسي نمايند و خود را براي بحث راجع به مطالب مطالعه شده، در جلسه آماده نمايند. هر جلسه متشكل از بخش­هاي مختلفي است كه بسته به سليقه افراد گروه متغير است، ولي معمولاً بخش عمده آن مباحثه است و بخش­هايي مثل معرفي كتاب ادبي، ارائه تحقيق راجع به يك موضوع مشخص و بحث اخلاقي در هر جلسه جاي دارند. سعي برنامه ريزان طرح بر اين است كه افراد شركت كننده، يك سير مشخص از اصول عقايد، مسايل اساسی اسلام و مباحث اخلاقي را بگذرانند  و در عين حال بتوانند با تمرين تفكر و مباحثه صحیح، گامي در جهت تعالی خود و جامعه بردارند. «آموزش عقايد» علامه مصباح، «اصول عقايد» آیت­الله مكارم شيرازي، «آموزش كلام» محمد سعيدي مهر، «يكصد و ده سؤال از استاد مطهري» و آثار استاد مطهري نظير «داستان راستان»، «سيري در سيره ائمه اطهار(ع)»، «عدل الهي» و ... از جمله كتاب­هايي هستند كه تاكنون در اين طرح در گروه­هاي مختلف بررسي شده است. به افراد شركت كننده در طرح گواهي پايان دوره داده مي­شود و از نفرات برتر در هر دوره نيز با جوايز نفيس تقدير مي­گردد.     

   از جمله برنامه های ابتکاری  و موثر برگزاری جلسات کتابخوانی و مباحثه برای سنین راهنمایی، دبستان و دبیرستان است که باعث رشد ملموس نوجوانان این پایگاه در اندیشیدن و مباحثه شده است ( با توجه به این تجربه موفق جلسات مباحثه برای سنین راهنمایی پیشنهاد می شود).

  2. کانون فرهنگی مطالعاتی مشکاه اندیشه (جیرفت)

  جلسات هفتگی  مطالعه و تحلیل الف) چهارشنبه ها:1  . موضوع اصلی: تحلیل وصیت نامه امام خمینی(بنا به توصیه رهبری در 14 خرداد) که با اتمام آن به صورت یک جزوه در مساجد توضیح شده است و موضوع بعدی مباحث اعتقادی است  2. تحلیل مسائل سیاسی روز  3. نهج البلاغه  ب) یکشنبه ها : مباحث اخلاقی( با مخاطب دبیرستانی و دانشجو)

  از برنامه های ابتکاری کانون: برقراری ارتباط صمیمی و راهنمایی دیگر مساجد با هدف رسیدن به مساجد اسلام انقلابی، توزیع جزوات و نشریات به مناسبت های مختلف(انتخابات، سالگرد رحلت امام و ...) در مساجد، در هفته های آینده همایش هم اندیشی فعالین فرهنگی شهرستان.

  3.  کانون به سوی فردا(شاهرود)

  با انگیزه بالا در عین وجود فضای ناامیدکننده فرهنگی و با هدف ایجاد جنبش فرهنگی مردمی و عمدتا با برنامه های کتاب خوانی شروع شد و امروز به صورت طرحی منسجم، با برنامه و پشتوانه فکری قوی  در آمده است. پس از کسب تجربیات فراوان به صورت الگوی موفق و مدیریتی برای گروههایی در اصفهان، گرگان و مینودشت(کتابخوانی)، دانشگاه فردوسی(مطالعه تخصصی درباره کتاب کودک)، دانشگاه شاهرود(کارگاه های هم اندیشی) درآمده است و همچنین موضوع همایش هایی برای دانشجویان دانشگاه تهران شده است. از اهداف مشخص تر کانون: 1. رسیدن به سطح راقی از معارف اسلامی  2. تربیت مدیران فرهنگی  3. داشتن تولیدات فرهنگی 4. شناخت فرهنگ وتمدن غرب   می باشد.

  ­_    تابستان امسال   الف)کارگاههای مطالعاتی :1. سیر مطالعاتی اسلامی 2. ادبیات 3. روان شناسی   ب) فرستادن جزوات و ارتباط با دانشجویان شهرستانی    ج) نشست دو روزه کار فرهنگی. آخرین اخبار در سایتfarda1.com  قابل دسترسی است.

  4. مجمع جوانان عدالت خواه خراسان جنوبی (جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی بيرجند)

  کار گاه کتاب با موضوعات فراماسونری، معرفت شناسی، سیر مطالعاتی آثار استاد صفائی حائری و کارگاه اندیشه سیاسی

  از جمله فعالیت های بسیار موثر که بعد از انقلاب در شهر دانشجویی بیرجند کم سابقه بوده، توزیع محصولات فرهنگی  نویسندگان و متفکران متعهد و انقلابی می باشد،(کتاب آفتاب،  بیرجند، بین معلم 23 و 25) که خلأ آن در شهرهای دیگر به شدت احساس می شود.                                

   از کارهای ابتکاری این مجمع توزیع پیام هایی از امام و رهبری به همراه کاریکاتور بعد از مراسم نماز جمعه است. آخرین اخبار در وبلاگ     edalatkhahi-kj.blogfa.com   قابل دسترسی است.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه