پيشرفته
 

موضوعات :

 • جهان اسلام و بیداری اسلامی
 • بین الملل

 • کلمات کليدي :

 • حزب الله
 • نهضت‌های اسلامی

 • مطلب بعدي >   2093 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 4 : ده سال جلوتر از جامعه

  فکرش را هم نمی‌کردیم

  بازتابهاي گفتگو با عبدالكريم پاز

  اشاره: گفتگو با عبدالكريم پاز، طلبه آرژانتيني براي برخي سايت ها فرستاده شد. آنچه مي خوانيد نظرات خوانندگان سايت الف است كه نسبت به سخنان پاز نوشته اند:

  * بنام خدا. انقلاب ما برای صادر شدن منتظر ویزا نمی ماند. (مصطفی نمازیان)

  * فکر کنم اگر ما چند تا مسئله را بفهمیم خیلی اوضاع مان فرق می کند:

  1- با مردم دنیا به زبان خودشان حرف بزنیم.

  الان در همه جای دنیا مسلمانان فوق العاده عمیق اندیشی وجود دارند که چندین برابر هر یک از ما در منطقه خودشان می توانند فعالیت کنند. (احتمالا مانند این روحانی عزیز)

  2- در جامعه بین الملل به زبان این جامعه صحبت کنیم.

  بعضی وقتها دلم می خواد سران کشور بیایند وکنفرانس های علیه اسرائیل که در اینجا و مخصوصا در دانشگاه ها برگزار می شود را ببینند. نمی دانید زبان نهادهای بین المللی چقدر ظرفیت استفاده داره. دلم می خواد ببینید اینجا تو دانشگاه ها با همان زبان چه بیانیه های زیبایی علیه اسرائیل داده می شود.

  دلم می خواهد ببینید که الان چند ده تا نظریه ی علمی کارشده ی one state solution برای اسرائیل و فلسطین وجود داره و متاسفانه تو کشور ما چندین ساله که راجع به این قضیه یک حرف غیر علمی با زبان غیر کارشناسی زده می شه.

  3- مردم دنیا را بهتر بشناسیم و روی ذهنیت آنها بیشتر حساب باز کنیم.

  نگاه کنید اگر حزب الله به حول خدا انقدر الان پیروزه نه به خاطر نیروی نظامی اش که به خاطر جایگاه رفیع مردمی اش هست.

  به نظر من ما در هر حوزه ای تونستیم با مردم ارتباط برقرار کنیم پیروزیم. و هر جا "فقط" با سیاستمدارهای کشورها بود به مشکل خوردیم.

  4-و شاید از همه مهمتر: بفهمیم که چیزهای خیلی زیاد خیلی خیلی زیادی هست که ما باید از دنیا یاد بگیریم. اگر در بحث تشیع است، جریان حزب الله را خوب بشناسیم و از آن درس بگیریم.

  اگر در بحث آزادی های اجتماعی است قبول کنیم که بعضا کشورهای اروپایی ظرفیت های خیلی خوبی را برای گفتگو بین مردم خودشان به وجود آورده اند (که گروه های فعال هم با استفاده از همین ظرقیت ها این همه فعالیت علیه اسرائیل می کنند) و ......

  حتی در مورد هوگو چاوز: یک مثال بزنم: هوگو چاوز با شهرداری لندن قرارداد بست که بنزین یارانه ای به اتوبوس های لندن بدهد اما در عوض آنها دانش اداره ی شهرهای بزرگ را به ونزوئلا بدهند. می خوام بگم ببینید این آدم انقلابی هم کلی روحیه کار علمی دارد.

  خلاصه اینکه کمی هم به فکر واردات انقلاب باشیم.(ناشناس)

  * بسمه تعالي. آمريكاي لاتين تاكنون حياط خلوت آمريكا بوده و هر زمان كه مي خواسته است بهتر و زودتر از هر جاي ديگري در آن دخالت و دزدي مي كرده است ، پس از انقلاب اسلامي تا كنون مردم خوب اين منطقه از انقلاب اسلامي تاثيرهاي زيادي پذيرفته اند كه يكي از آن ها مقاومت و ايستادگي در مقابل آمريكاست .

  اصولا تصور آن كه آمريكا بتواند در كنار مرزهاي شرقي و غربي و جنوبي و شمالي ما حضور نظامي داشته باشد و ما حتي در آمريكاي لاتين حضور قوي فرهنگي نداشته باشيم بدترين اشتباه است .

  اين منطقه همچون شبه قاره در آسيا كه منطقه نفوذ فرهنگي ايران بوده است در چند ساله اخير منطقه نفوذ شبه جزيره ايبري يعني فرهنگ اسپانيائي است . در مجموع اين فرهنگ چه از دير باز كه بيش از دو هزار كتاب دوره اسلامي در دارالترجمه تولدو و در زمان آلفونسوي حكيم از مسلمانان به اين زبان برگردانده شده ( سپس همين كتاب ها يكي از زمينه هاي پيشرفت اروپا پس از برگرداندن به زبان هاي مختلف اروپايي شد) و يا در همين سه دهه اخير كه قطعا بيش از هزار كتاب در باره اسلام و تشيع ترجمه و نشر گرديده است، منابع بسيار مغتنمي براي آشنايي ها بيشتر را فراهم آورده است. تحصيل دانشجويان در دانشگاههاي ايران و حوزه هابي علميه كه چندي است آغاز گرديده از مباحث مهم براي جريان نشر فرهنگ است كه بايد آن را بيشتر تشويق كرد همچنين سرمايه گذاري هاي مهندسي خدماتي ايران با توجه به داشتن منابع غني نفتي در آمريكاي لاتين نيز از همين قرار است كه جديدترين فعاليت مناسب و مؤثر است.

  يادمان باشد كه هم اكنون ادبيات آمريكاي لاتين در جهان گوي سبقت را برده است و نويسندگان به نامي هم دارند كه برخي از آثارشان در ايران ترجمه شده و مورد اقبال عمومي قرار گرفته است اگر مي خواهيد اهميت نقل انديشه را در ادبيات نوين بدانيد به كتاب (كتابخانه بابل) اثر جرج لويس بورخس مراجعه كنيد تا بدانيد چگونه از كلام مولا علي(ع) ( انت الكتاب الكبير الذي باحرفه يظهر المضمر؛ تو همان كتاب بزرگي هستي كه با حروفت پنهاني ها را هويدا مي كني ) بدون نام بردن از ايشان، داستان بسيار زيبا را ساخته است و دهها داستان زيباي ديگر از نويسندگان با نشاط و خوش قلم اين منطقه كه هر كدام زيبايي هاي خاص خود را دارد. بيش از 40 ميليون آمريكاي لاتيني در ايالات متحده زندگي مي كنند و زبان اسپانيايي زبان دوم آنجاست .

  تنها سخن متاثر شدن يا همكاري كردن منطقه اي براي امور سياسي يا نظامي نيست بلكه سخن در باره پدر جد همه كه فرهنگ است مي باشد، اين فرهنگ جوان تر و به دلائل بسيار زياد از نظر انساني پربار تر و پر شتاب تر از فرهنگ هاي آمريكايي يا انگليسي و هندي و چيني است و قابليت مراوده تازه اي در آن ديده مي شود كه بسان فوتبالشان پر تحرك و با قابليت سازمان دهي است و خيلي هم در باره خودشان به ما نياز ندارند هر چند ما براي نشر افكار و انديشه هاي ديني، سياسي و نهايتا فرهنگي با آن ها مراوده خوب و اثر بخش داشته باشيم آنها پس از آن به خوبي مي توانند نقش خود را ايفا كنند كه زمينه هاي بسيار خوب دارند. يادمان باشد هميشه اين موقعيت ها فراهم نيست آنچه كه ما اكنون در شبه قاره تا اندوزي و مالزي داريم همه در دوره هايي شكل گرفته كه بازرگانان و عارفان در آن راهها آمد و رفت كرده اند و اكنون با هزاران منفعتي كه براي هم داشته ايم مي توانيم مثلا ذخيره ارزي خود را به آن منطقه منتقل كنيم كه اخبار مي گويد به بانك هاي آسيايي منتقل شده است لابد آن كس كه فرهنگي هم نيست اينگونه امور را كه سرمايه گذاري براي آينده است خوب مي داند.(ناشناس)

  * به نام خدا. آمريكاي لاتين براي انقلابيون ما نامي اشناست. اگرچه سالها مثل آفريقا تحت استعمار بوده ولي بر خلاف آفريقا، حركتهاي انقلابي عدالتخواهانه و استقلال طلبانه اي صورت داده است. گذشته از آن، ادبيات انقلابي آن گوي سبقت را از مردم تمام سرزمين ها ربوده بود تا اينكه انقلا باسلامي ايران روي داد. پيش از آن براي خيلي از انقلابيون جهان، جمع بين سياست و دين يا مذهب و انقلاب كاري غيرممكن بود. تا حدي به آنها بايد حق داد كه چرا چنين فكري مي كرده اند اما انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني(ره) نشان داد كه دين حقيقي جز از طريق انقلاب قابل اجرا و پياده شدن نيست و براي اجراي احكام دين دست به انقلابي زد كه جهان را تكان داد. سالهاي اوليه انقلاب روابط ما با انقلابيون آمريكاي لاتين خوب بود اگرچه همواره به مشي دين گريزي يا بي ديني آنها انتقاد مي كرديم و عدم توجه به معنويت و دين را نقطه ضعف بزرگ آنها مي دانستيم اما همواره اين ارتباط برقرار بود. متاسفانه اين ارتباطات در حد مسئولان دولتي باقي ماند ولي انقلابيون ما به صورت غير دولتي با آنها ارتباط برقرار نكردند. شايد يكي از مهترين نقاط ضعف ما در سياست خارجه همين بوده است؛ بي توجهي به ديپلماسي مردمي. اين ضعف خودش را در تغيير سياست هاي دولتهاي مختلف نشان داد و باعث شد بيش از 20 سال به اين منطقه بي توجه بمانيم. اما خوشبختانه الان اوضاع كمي فرق كرده است.

  سخنان امثال پاز، سهيل اسعد، گونزالس (كساني كه ماهنامه راه با آنها گفتگو كرده است) و ديگران نشان مي دهد كه موج بيداري در كشورهاي منطقه عمومي شده است و محدود به دولتها يا اشخاص نيست.

  پيروزي اورتگا، مورالس و كشيش الهيات آزادي بخش در پاراگوئه تائيدي بر اين نظر است. آنچه ما وظيفه داريم توجه مناسب و متناسب به فرصتهاي كنوني انقلاب اسلامي است كه يكي از آنها امريكاي لاتين است و نقاط ديگر، آفريقا، كشمير، پاكستان، افغانستان، آسياي ميانه ، كشورهاي عربي و تركيه و... است.

  متاسفانه اطلاعات نيروهاي مذهبي و انقلابي ما از وضعيت مناطق مختلف و نهضت هاي اسلامي كم است. اين قضيه بايد حل شود. تا زماني بي اطلاعيم اوضاع ما همين است و ما متاسفانه يك پانزده شانزده سالي است كه در لاك خود فرو رفته ايم و از اثرات جهاني كه انقلاب اسلامي در بيداري مسلمانان و ديگر ملتهاي مستضعف و محروم بر جاي گذاشته غافليم. تعداد پايان نامه ها و تحقيقات و كتابهاي منتشر شده ما را در اين خصوص مشاهد كنيد. اكثرا مربوط به سالهاي اوليه انقلاب است يا حتي قبل از انقلاب. چرا بايد اوضاع ما اين باشد؟ تا كي بايد به خاطر متهم شدن به چپي يا كمونيسم، واقعيت ها و فرصت هاي كنوني را ناديده بگيريم. بعيد نيست كه رسانه هاي غرب دائما بر طبل بي ديني

  مردمان آمريكاي لاتين، فقر مفرط و قتلها و خشونت هاي قبيله اي تاكيد كنند تا بدين ترتيب ما را از توجه به اين مناطق منصرف كنند.

  اگر قرار باشد به شنيده ها و گفته هاي انها اعتماد و اكتفا كنيم فقط فرصت هدر مي دهيم. اين آقا(پاز) اطلاعاتي از آمريكاي لاتين داد كه ما اصلا شايد فكرش را نمي كرديم مثلا" زير نويس شدن فيلم امام علي و روح اله المنار حزب الله لبنان. پس مي توان كار كرد. همين وضعيت موجود فرهنگي و اسلامي ما در دنيا خريدار فراواني دارد. اميد كه هر كدام گامي در هموار نمودن اين راه برداريم. خدا به همه نيروهاي انقلابي مسلمان و فرزندان معنوي امام در تمام نقاط جهان عزت و توفيق ادامه فعاليت و جهاد عطا فرمايد. ان شاء اله. (كاظم مريجی!)

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه