پيشرفته
 

موضوعات :

 • صدا و سیما
 • سینما

 • کلمات کليدي :

 • سینما حقیقت
 • صدا و سیما
 • سی سال انقلاب اسلامی

 • مطلب بعدي >   2026 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 6 : مهندسي فرهنگي يا ديکتاتوري دکوراتورها

  جشنواره سینما حقیقت

  وزارت ارشاد دولت نهم دومين دوره جشنوراه سينما- حقيقت را اواخر مهرماه برگزار کرد.

  صدا و سيماي جمهوري اسلامي، سازمان فرهنگي- هنري شهرداري تهران و مرکز گسترش سينماي مستند- تجربي از جمله اسپانسرهاي فيلم هاي شرکت کننده در اين جشنواره بودند.

  صدا وسيماي جمهوري اسلامي با فيلم ضدانقلابي"444 روز" درمحکوم کردن حرکت دانشجويان خط امام وهجو ادبيات استکبارستيز امام خمیني در اين جشنواره حضور داشت.

  شبکهPressTV صدا وسيما براي ساخت اين فيلم يک گروه از فيلمسازان جريان روشنفکري به مدت يک ماه به ايالات متحده فرستاده است که حاصل کار يک سريال چهار قسمتي تلویزيوني و يک فيلم مستند در دفاع از گروگان هاي مهربان و منطقي آمريکايي و محکوميت حرکت "غيرانساني" دانشجويان تحريک شده توسط آيت ا... خميني شده است.

  تهيه کننده اين فيلم ضد انقلابي در پاسخ به برخي اعتراضات اعلام کرد چون اين فيلم با بودجه جمهوري اسلامي ساخته شده پس نمي‌تواند ضد انقلابي باشد و اعتراضات وارد نيست.

  شايان ذکراست مسئولان وزارت ارشاد تاکيد داشتند که اين فيلم به رغم آنکه قبلا در چند جشنواره ديگر خارجي و داخلي نمايش داده شده بود دراين "سينما- حقيقت" نيز نمايش داده شود. مسئولان وزارت ارشاد همچنين برخلاف روال جشنواره از برگزاري جلسه نقد اين فيلم سرباز زدند.

  از سوي ديگر(يا به تعبير ديگر از همان سو!) سازمان فرهنگي- هنري شهرداري تهران نيز با دوفيلم روشنفکري به نام هاي " خيابان‌هاي ناتمام" و‌ " مجسمه‌هاي تهران" دراين جشنواره حضور داشت.

  در " خيابان‌هاي ناتمام" گروهي از اعضاي کانون نويسندگان و شاعران نوپرداز لائيک از 70 ساله تا 17 ساله از نگاه خود تهران سياه وبي روح و خسته را روايت کردند. تهراني که " انقلابي را که شاعر نداشت" و جنگي سياه و بي حماسه را از سرگذرانده وهيچ شاعر غيرلائيک و غير سکولار ندارد.

  دومين هديه سازمان فرهنگي- هنري شهرداري تهران به " سينما-حقيقت" فيلم " مجسمه‌هاي تهران" به کارگرداني بهمن کيارستمي فرزند خلف فيلم ساز نام ‌آشنا و جشنواره پيماي ايران است.

  از محورهاي اساسي اين فيلم مويه بر بهمن محصص مجسمه ساز خارج نشين ايراني و تمسخر بعضي مجسمه‌سازان و نقاشان انقلاب اسلامي است. از نکات جالب توجه ديگر در جشنواره سينما- حقيقت برگزاري بخشي فرمايشي باعنوان " سي‌سال انقلاب اسلامي" بود. در اين بخش که با نمايش8 فيلم برگزار شد5 فيلم مستند آرشيوي(توليد شده در يکي دو سال اول بعد از پيروزي انقلاب اسلامي) و 3 فيلم کوتاه(15 و21و 35 دقيقه‌اي به ترتيب درمورد نامه امام به گورباچف؛ يک سفر استاني آقاي احمدي نژاد و زندگي يک فيلمبردار صحنه‌هاي انقلاب) به نمايش درآمد. در همين حال بخش گذري به سينماي مستند لهستان با نمايش 58 فيلم برگزار گرديد.

  هنوز از واکنش سردبير سابق روزنامه کيهان نسبت به جشنواره تحت مديريتش خبري در دست نيست.

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه