پيشرفته
 

موضوعات :

 • عدالت اجتماعی

 • کلمات کليدي :

 • زمین خواری
 • جهانشاهی
 • سیرجان

 • سرلشکر محمد ایران نژاد

  ديگر مطالب اين نويسنده :

  مطلب بعدي >   2119 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 6 : مهندسي فرهنگي يا ديکتاتوري دکوراتورها

  جهانشاهی نماینده مردم رنج دیده است

  سرلشكر محمد ايران نژاد، عضو شوراي شهر سيرجان

  سرلشکر ايران نژاد، جانباز هفتاد درصد و عضو شوراي شهر سيرجان است که سالهاست در جريان زمين خواري شهر بوده و فعاليت هايي را هم انجام داده است. در اين گفتگو، از رسيدگي به پرونده ها گفته و براي حجت الاسلام جهانشاهي آرزوي آزادي کرده است.

   

  زمين خواري سيرجان به کجا رسيد؟

  پس از انتشار خبر زمين خواري سيرجان که از صدا و سيما پخش شد تا حدودي اين روند محدود و متوقف شد. اقداماتي براي بازگشت بخش هايي هم صورت گرفت. اما پرونده هايي هم هست که هنوز نتيجه آنها به افکار عمومي اعلام نشده و شايد برخوردي هم صورت نگرفت. ما تإسف مي‌خوريم چرا که روند رسيدگي ها کند است، اطلاع رساني کم است و در بعضي موارد شاهديم که زمين هاي خيلي بزرگ همچنان در اختيار بعضي از زمين داران بزرگ باقي مانده است، زمين هايي که نمي توان راههاي به دست آوردنشان را مشروعيت داد. بهانه هايي از طريق ماده 147 و 1148 تراشيده اند و صدها هکتار زمين را در جاهاي مرغوب و با کيفيت خصوصا" در مناطق شرقي و شمالي شهر صاحب شده‌اند که برخي از آنها بالاي چند ميليارد تومان قيمت دارد. اين مسأله جاي تعجب دارد که چطوري در زمان نظام جمهوري اسلامي و ان هم در زماني که بحث عدالت و عدالت طلبي مطرح است، عده‌اي اين همه زمين به دست بياورند و براي بخش قابل توجه‌اي از آنها، سند هم بگيرند! از ان طرف هم عده زيادي هستند که براي تهيه زميني کوچک براي تهيه سرپناه زندگي شان، دچار مشکلات و رنج عديده و افسردگي روحي هستند.

  آيا با زمين خواران شهر برخورد شده است؟

  خيلي جالب و تعجب آور است که براي دو کارمند ساده و معمولي سازمان زمين و شهرداري اعلام کردند ده سال و دو سال حبس. از طرفي اعلام نمي کنند که آيا سوءاستفاده هايي که شده است برگردانده شده است؟ متأسفانه چيزي در اين زمينه اطلاع رساني نشده است. از طرفي نديديم که با خود زمين خواران مرتبط با اين دو کارمند برخورد شده باشد! چرا فقط با اين دو کارمند برخورد شده است؟ چرا با اصل موضوع يعني زمين خواري و زمين خواران برخورد نشده است؟

  شما به عنوان عضو شوراي شهر، به کندي برخورد با زمين خواران شهر اعتراض کرديد؟ چه نتايجي داشت؟

  تقريبا به تمامي دستگاههايي که امکان داشته در اين رابطه پيگيري کنند، از سيرجان و کرمان گرفته تا تهران. اين اعتراضات و اطلاع رساني صورت گرفته است و به صورت نامه و اشکال ديگر پيگيري کرديم. از سازمان بازرسي کل کشور و ديوان عدالت اداري گرفته تا دفتر بازرسي نهاد رياست جمهوري، اداره کل مسکن، وزارت مسکن، مجلس شوراي اسلامي، وزارت اطلاعات و نهادهاي ديگر. به تمام اين ادارات کتبا" نامه نوشتيم و پيگيري هايي کرديم. خيلي هايشان نتيجه مطلوب را ندادند. بنابر آنچه مدير کل اطلاع رساني دادگستري گفته، بخش هايي برگشته است. اما ابعاد خيلي زيادتري هنوز هم در اختيار زمين خواران باقي مانده است. از شخصي که به تنهايي بيش از ششصد هکتار گرفته بود، هنوز اعلام نکردند که آيا زميني از او برگشته است يا نه؟

  الآن دلالان و سندسازاني هستند که عده‌اي با کمک آنها مدعي مي‌شوند فلان قسمت بلوار يا فلان قسمت پارکي که ساليان سال پارک است و درختان 50 ساله دارد، مال فلاني است و ايشان سند دارد. به شهرداري مي‌گويند عوضش پول بدهيد يا زمين؟ يکي از گرفتاري هايي که داريم از اين نوع است و شوراي شهر و شهرداري مراجعاتي هم به دستگاه قضايي داشته ولي خود شهرداري و شوراي شهر محکوم مي‌شود! مي‌گويند فلاني سند دارد. پاسخي به اين سئوالات نمي دهند که فلاني در اين مدت کجا بوده و چرا اقدام نکرده است؟ اين اسناد چطور به دستشان رسيده است؟ و سئوالاتي از اين دست. اينها هم پاسخ روشني ندارند. معمولا" کساني در اين قضايا موفق مي‌شوند که افراد کارچاق کن و واسطه هايي داشته باشند.

  حرکت حجت الاسلام جهانشاهي تا چه حد توانسته در برخورد با زمينخواران و زمينخواري شهر تإثير گذار باشد؟

  بله! حرکت ايشان مي‌توانست تإثير گذار باشد و تأثير گذار هم بود. من در جريان بعضي از مشکلاتي که برايشان پيش‌آمد بودم. متأسفانه گرفتاري‌هاي زيادي برايش پيش‌آمد اما اصل اعتراضشان به زمين خواري، مسکن و ضرورت حفظ بيت المال تأثيرات مثبتي گذاشت.

  علت اصلي طولاني شدن برخورد با زمين خواران شهر چيست؟

  فکر مي‌کنم علت اصلي تباني و توافقات مختلف باشد. نقص قوانين و شفاف نبودن قوانين هم باعث شده است که توجه به اين قضيه در دستگاههاي نظارتي و قضايي طولاني شود. اما اميدوارم که مشکلات از ناحيه کارچاق کني ها و تباني ها نباشد.

  با روال عادي و قانوي فعلي که طي ميشود تا چه زماني با زمين خواران شهر برخورد ميشود؟ پنج سال، ده سال يا پانزده سال؟

  اگر همين روند باشد که هيچ جاي اميدواري نيست. نه ده سال، نه پانزده سال. اگر روند همين طوري باشد و تغييري در اين قضيه به وجود نيايد، با مشکل مواجه مي‌شويم.

  پيشنهاد خاصي براي اين قضيه داريد؟

  پيشنهاد اينکه مجلس شوراي اسلامي و دستگاه قضايي قوانين جديد و به روزتري را در اين زمينه تهيه کند تا ما نقص قانوني يا عدم صراحت قانوني نداشته باشيم.

  پيشنهاد ديگر اينکه يک نهادي متولي شود يا تيمي تشکيل شود که حقيقتا" به اين مسأله بپردازند و حقيقت را براي مردم روشن کنند. در بسياري از شهرستانها هم همين قضايا وجود دادرد. بايد فکر اساسي براي اين موضوع بشود تا قضيه به طور ريشه‌اي حل بشود.

  با تشکر از شما. آيا احتمال دارد که براي آقاي جهانشاهي کاري بکنيد؟

  با رأفت اسلامي از دستگاه قضايي انتظار داريم موجبات آزادي و آسايش ايشان را فراهم بياورند. ايشان مردي است که به دنبال خدمت است، خدمت به اسلام، نظام و مردم مسلمان. ايشان انسان مومن و متعهد و وفادار به انقلاب و نظام جمهوري اسلامي است که بايد کمکشان بکنيم. ايشان نه به عنوان يک فرد، بلکه نماينده مردمي است که رنج هاي زيادي را تحمل مي‌کنند. اميد که گشايشي بشود.

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه