پيشرفته
 

موضوعات :

 • طنز

 • کلمات کليدي :

 • تروریسم
 • علیرضا ؟؟؟

 • علیرضا ؟؟؟

  ديگر مطالب اين نويسنده :

  مطلب بعدي >   1937 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 7 : عزه در محاصره، جهان در اشغال

  جستادگستاپی خوانش، تروریسم

  ● علي‌رضا لبش

  به دانش آموزان دو مدرسه از دو كشور آمريكا و افغانستان يك موضوع مشابه انشا داده اند و خواسته‌اند نظر خود را در مورد تروريسم بنويسند. من اين انشاها را به فارسي برگردانده‌ام  و از آن جا كه ما از كودكي با يك نوع سبك انشا نويسي آشنا هستيم سعي كرده‌ام هر دو انشا را بر اساس همان سبك انشا نويسي خودمان ترجمه كنم.

  1- آمريكا:

  بر ما دانش آموزان عزيز مثل روز واضح و مبرهن است كه تروريسم فوايد و مضرات بسياري دارد. از فوايد تروريسم يكي انفجار برج هاي دوقلو بود. آخر پدر ما هر روز مي‌گفت الهي اين برج هاي دوقلو نيست و نابود شوند. پدر ما مسئول آسانسور برج هاي دوقلو بود و آنقدر دكمه هاي آسانسور را فشار داده بود، ديگر نمي توانست حتي قاشق و چنگال را در دست هايش نگه دارد و مجبور بود هر روز ساندويچ مگ دونالند بخورد. البته پدر ما بعد از خراب شدن برج هاي دوقلو بيكار ننشست و براي از بين بردن تروريست با ارتش راهي افغانستان و بعد عراق شد. البته چون تخصص پدرم تنها فشار دادن دكمه است، آن جا هم دكمه هاي انفجار بمب ها را فشار مي‌دهد. پدرم از اين كارش راضي است و مي گويد خدا پدر و مادر بن لادن را بيامرزد، حداقل اين كار يك هيجاني دارد و از نشستن توي آسانسور بهتر است. تازه پدرمان مي‌گويد: رئيس جمهور گفته است؛ ايران و كره شمالي هم محور شرارت در منطقه هستند. البته ما فقط محور هاي مثلثاتي و چرخ و محور را خوانده‌ايم و هنوز درسمان به محور شرارت نرسيده است.

  اما از مضرات تروريسم اين است كه بعد از انفجار برج هاي دوقلو، توي خانه ما هميشه دعواست. دليلش هم اين است كه پدرم موقع انفجار برج، محل كارش نبوده و زنده مانده است و هيچكس هم نمي داند پدرم آن ساعت روز كجا بوده است. مادرم مي‌گويد: حتماً شلوارش دو تا شده و موقع انفجار هم توي آن يكي شلوارش بوده است. پدرمان مي‌گويد: من كه تنها نبودم، تمام كاركنان يهودي برج آن روز سر كارشان نبودند. مادرم مي‌گويد: چشمم روشن پس تمام يهودي‌ها شلوارشان دو تا شده است. برادرم مي‌گويد: من كه يك پيراهن بيشتر از تو پاره كرده ام، مي‌دانم كه اين بحث يهودي ها و شلوار دوم به جايي نمي رسد، پا توي كفش بزرگترها نكن. مي گويم : تو كه با من دوقلو هستي چه طور يك پيراهن بيشتر از من پاره كرده‌اي؟ مي‌گويد: يادت نيست، توي بازي گرگم به هوا يكي از پيراهن هايم را پاره كردي و من هم در عوض تمام مداد هايت را شكستم.

  ما از اين انشا نتيجه مي‌گيريم كه تروريسم چيز بسيار خوب و بدي است. يك نتيجه ديگر هم مي گيريم كه تمام مشكلات دنيا چيز هاي دوقلو است. مثل برج دوقلو، شلوار دوقلو و برادر دوقلو كه اولي را تروريست ها منفجر كردند. دومي را مادرم مي خواهد نيست و نابود كند. سومي را خودم خفه مي‌كنم.

   

  2- افغانستان:

  بر همه دانش‌آموزان واجب و مبرهن است كه بگوييم ما تروريست نيستيم. ما اصلاً رنگ ترور را هم نديده‌ايم. اصلاً نمي‌دانيم ترور چيست. اينجا هميشه امن و امان است و ما در يك كشور آرام و خوش آب و هوا زندگي مي‌كنيم. ما هر ساله مزرعه هايمان را مي‌كاريم و موقع برداشت برادران طالبان به ما كمك مي‌كنند تا محصولاتمان را به فروش برسانيم.

  پدرم مي‌گويد: ما باعث تسكين دردها و رنج هاي بشريت هستيم و محصولات ما در رشد و باروري فلسفه و ادبيات جهاني نقش مهمي دارد. بيش از نيمي از هنرمندان، فيلسوفان، ادبيان، متفكران و سياست مداران دنيا روزنه اميدشان به محصولات مزرعه ماست.

  در كشور ما گاه گاهي صداي انفجار و شليك گلوله شنيده مي شود و با اين كه بدون اسلحه نمي توانيم از خانه خارج شويم ولي امنيت را با تمام وجود حس مي كنيم. ما آنقدر امنيت داريم كه حتي آمار سقوط هواپيما در كشور ما كمتر از كشور همسايه است. الآن سه ساعت است كه صداي هيچ انفجاري در محله ما شنيده نشده است.

  ما از اين انشا نتيجه مي‌گيريم كه كشوري امن‌تر و مفيدتر از افغانستان وجود ندارد و از اين كه در اين كشور زندگي مي كنيم به خودمان مي‌باليم و در پوستمان نمي‌گنجيم.

  علت اصلي مرگ و مير در افغانستان هم همين شادي بيش از حد مردم است. مردم چون نمي توانند از شادي در پوست خود بگنجند، يكي يكي در پوست خود منفجر مي‌شوند.

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه