پيشرفته
 

موضوعات :

 • جبهه فرهنگی

 • کلمات کليدي :

 • مسجد
 • مبانی انقلاب اسلامی
 • کتابخوانی
 • آئین نویسندگی

 • مطلب بعدي >   1800 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 7 : عزه در محاصره، جهان در اشغال

  از کتابخانه تا بايرام!

  فعالیت‌های فرهنگی مسجد آل شيخ بجنورد

  عزيزي گفت: «آينده‌ انقلاب را بايد در جمله جمله‌ي صحيفه امام جستجو کرد.» صحيفه را باز کرديم، آمد «مسجد سنگر است، مساجد را پر کنيد». دوباره تفألي زديم، «مسجد مرکز اجتماع سياسي است». بار ديگر: «اي ملت، مسجدهاي خودتان را حفظ کنيد» و باز هم: «اين مساجد است که نهضت را درست کرد». همه چيز مشخص است، و وقتي آقا هم نظر امام را دارند، بايد دست به کار شد.

  مي دانيم؛ حق با شماست. تکان دادن سخت است، موانع فيزيکي! روحي و رواني... همه را مي دانيم. ولي آخر بايد کاري کرد. قدم اول تعيين الگوست که اگر پايمان را کج گذاشتيم و بعد مقايسه کرديم با الگو، متوجه شويم راه ترکستان را ...! بالاخره شاخص تعيين مي شود: مساجد صدر اسلام؛ ساده و بي تکلف، محفل گرم علمي، پويا در غم و شادي، محلي براي بيان احکام خدا و جايي براي گفتن و شنيدن از جامعه. متوجه هستيم، سخت است ولي ... بايد کاري کرد!

  شروع مي کنيم: از آنجايي که ما به شدت معتقديم «اسلام، پرچمدار کتابخواني است»، بايد يک پاتوق فرهنگي به اسم کتابخانه ايجاد مي کرديم، اما با يک تفاوت عمده: «کتابهايش بايد هلو باشند». تنوع و به روز بودن کتاب ها برايمان خيلي مهم بود. کار گرفت. يکي از بهترين کتاب خانه هاي استان همين جاست! اما... سالن مطالعه هم ايده ي خوبي بود. باز هم کار گرفت؛ شب هاي خرداد ماه و ايام ماقبل کنکور هاي سراسري و فني، استقبال خوب بود. ايستگاه مطبوعات هم جور شد. ورودي مسجد آل شيخ، سمت راست. سلسله نشست هاي گامي در مسير با حضور استاد حميد وحيدي، در خرداد و شهريو ماه برگزار شد. شرح نهج البلاغه(خطبه  متقين)  هم مفيد بود  .

  سلسله نشست هاي بازخواني مباني انقلاب اسلامي هنوز هم شنبه شبها برگزار مي شود. نشريه فصل رويش -که خدا را شکر چند وقتي است هفته نامه شده- با 42 شماره منتشر شده؛ محل توزيع هم نمازجمعه. اعتکاف، يادش به خير، مسابقه کاريکاتور! -کي فکر مي‌کرد- اعتکاف و شعار مرگ بر اسرائيل، به خاطر کاريکاتور هولوکاستِ نشريه فصل رويش!  برگزاري کارگاه آموزشي نشريه  تجربي هم شهريور ماه مخاطبيني را جذب کرد و باعث تشکيل گروه تدوين تاريخ شفاهي شد و اولين حاصلش هم جمع آوري خاطرات شهيد مصطفي کريمي است. به زودي کتابش به نام «بايرام» مي ترکاند! اضافه کنيد بچه هاي مستند ساز را. 15 آذر هم دوباره جلسات آئين نويسندگي برگزار شد. راستي بي انصافي است از دکتر صادقي نگوئيم، رئيس دانشکده علوم قرآني و دکتراي همين رشته. وقتي داشت تقوي درس نويسندگي را مي گفت، مو به تن مان سيخ شد. خدا حفظ اش کند. اصلاً کي گفته انقلاب نيرو تربيت   نکرده؟

  کارهايي شده ولي کافي نيست. اتفاقاً همه اين ها به ما مي گفت: بايد کاري کرد! يعني هنوز خيلي مانده تا «مسجد سنگر است، مساجد را پر کنيد»! اصلاً يک چيز ديگر: ببينيد، يک زماني در اين مملکت يک انقلابي شده که دنيا را تکان داده، شوخي هم نيست. همه نظريه هاي انقلاب ها اگر يک حرف مشترک داشته باشند اين است که: حفظ انقلاب، مشکل تر از خود انقلاب است! اينکه بنشينيم و فقط به اين فکر کنيم که چاي را نبايد با بيشتر از دو قند! خورد و بعد هم بگوئيم«امام زمان هست، خودش نگه مي دارد» که نشد کار! بايد کار کرد. اصلاً امام(ره) و خود آقا هم همين را از ما مي خواهند. در زمينه هاي علمي، فرهنگي، هنري، ورزشي و سياسي و... بايد بجنبيم از نوع «جنبش نرم افزاري». مطمئن هم باشيد در فضاي شهري هيچ جايي بهتر از مسجد نيست که بتواند، پاتوق شود! پاتوقي که از دلش کار بيرون بيايد، کاري که انقلاب مي خواهد. سرتان را دردآورديم. معيار ما حرکت در خط امام و رهبري بود و البته هست، از همين خط هم نتيجه گرفتيم که بايد کاري کرد.

  شما هم بسم الله. اين را هم بدانيد که سخت است ولي... بايد کاري کرد  ! 

  آدرس ما را که مي‌دانيد؟ بجنورد، ميدان 17 شهريور، مسجد آل شيخ، کانون فرهنگي و هنري انتظار.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه