پيشرفته
 

موضوعات :

 • صدا و سیما

 • کلمات کليدي :

 • نقد سالم
 • مهندسی پیام
 • تقویت ایمان روشن بینانه
 • نقش روحانیت در جامعه

 • مطلب بعدي >   2084 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 7 : عزه در محاصره، جهان در اشغال

  گزارش یک دیدار صمیمانه

  رئيس سازمان صداوسيما با حضور در جمع دانشجويان دانشگاه امام صادق(ع) به پرسش هاي متفاوت آنان در خصوص موضوعات مختلف فرهنگي و رسانهاي پاسخ گفت.
    ▪
  به گزارش واحد مرکزي خبر، در اين نشست که به کوشش بسيج دانشجويي دانشگاه امام صادق(ع) و با حضور جمع زيادي از دانشجويان اين دانشگاه در ساعت 30/18 آغاز و قرار بود تا ساعت 21 ادامه يابد که به دليل استقبال پرشور دانشجويان تا 30 دقيقهﻱ بامداد روز سه شنبه به طول انجاميد.
  در اين گفت و شنود که در فضايي صميمي و علمي در آمفي تئاتر دانشگاه امام صادق(ع) صورت گرفت، ضرغامي به سئوالات کتبي و حضوري دانشجويان پاسخ گفت و دانشجويان نيز نقطه نظرات خود در ارتباط با مسائل گوناگون فرهنگي جامعه و همچنين موضوعات مرتبط با بخش هاي مختلف صداوسيما را با رئيس اين دستگاه فرهنگي در ميان گذاشتند.
  دانشجويان با اذعان به نقش حساس و جايگاه تأثيرگذار رسانه ي ملي و پيچيده بودن مديريت در اين دستگاه بزرگ فرهنگي، سئوالات خود درخصوص موضوعاتي چون گفتمان آزاد انديشي در رسانه ملي ، توليدات نمايشي، گفتمان براساس معيارهاي انقلاب و نظام ، لزوم پاسداشت ارزشها و اصول در توليدات راديويي و تلويزيوني ، جايگاه، نقش و ويژگي هاي موسيقي در صداوسيما چگونگي نظارت بر توليد و پخش محصولات رسانه اي، شيوه ارائه و تبليغ مضامين ديني و مذهبي، برنامه هاي کودک ، راههاي مقابله با اثرات سوء برنامه هاي ماهواره اي، جايگاه نقد در صداوسيما ، لزوم تبيين عدالت در جامعه از طريق برنامه هاي راديويي و تلويزيوني، طنز فاخر و جايگاه آن در رسانه ملي ، رويکرد صداوسيما در ارائه مستندات انقلاب و دفاع مقدس ، جايگاه زن در توليدات نمايشي و غير نمايشي رسانه ملي را مطرح و خواستار پاسخ رئيس سازمان صداوسيما به اين سئوالات شدند.
  رئيس سازمان صداوسيما نيز در اين نشست با اشاره به جايگاه نقد و ويژگي هاي آن، نقد سالم را از مؤثرترين راههاي رشد و توسعه ي همه جانبه ي کشور دانست که بالندگي و نشاط در جامعه را به ارمغان مي آورد.
  ضرغامي توجه، دقت نظر و حساسيت دانشجويان دانشگاه امام صادق به موضوعات فرهنگي و مسائل مرتبط با رسانه ي ملي را ستود و از برنامه ريزي خود براي حضور در جمع ديگر دانشجويان دانشگاه هاي کشور خبر داد.
  رئيس سازمان صداوسيما دوران دانشجويي را بهترين زمان براي ارتقاي فکري و شکل گيري شخصيت در انسان توصيف کرد و با اشاره به لزوم تربيت نيروي انساني متعهد، مؤمن و معتقد به اسلام و انقلاب براي کشور دانشجويان را به برگزاري اينگونه نشست ها تشويق و تصريح کرد: در برگزاري اينگونه جلسات چنانچه جديت و پشتکار با پشتوانه تحقيق و پژوهش همراه شود و مطالبات دانشجويي از مسئولان کشور منطبق بر آگاهي و خردورزي که ويژگي فضاي دانشگاهي است، باشد. اين نشست ها هم براي مسئولان کشور و نيز براي دانشجويان مفيد خواهند بود و نتيجه ي سودمند آن موجب اعتلاي جامعه و دست يابي مناسب به اهداف بلند انقلاب مي شود.
  ضرغامي مهندسي پيام در رسانه ملي را از مهمترين و حساس ترين موضوعات بر شمرد و ميزان اثرگذاري پيام برنامه هاي مختلف صداوسيما بر مخاطبان هدف را يکي از معيارهاي موفقيت رسانه ي ملي در اين بخش برشمرد و با اشاره به نظرسنجي هاي مستمر صداوسيما از ميزان اثرگذاري توليدات خود در جامعه خاطر نشان کرد: امروز برنامه ريزان صداوسيما با استناد به نظرسنجي هاي کارشناسي شده بخوبي از ميل و نياز مخاطبان خود آگاه هستند و تلاش مي کنند بر اساس مصالح براي گروههاي مختلف و اقشار گوناگون جامعه برنامه هاي درخور و متناسب با خواست آنها تهيه و پخش نمايند.
  رئيس رسانه ملي در پاسخ به انتقاد از پخش فيلم و سريال هاي خارجي در رسانه ي ملي با اعلام اينکه اولويت پخش آثار نمايشي فيلم و سريالهاي داستاني در صداوسيما آثار ايراني است تصريح کرد: متأسفانه فيلمنامه که رکن اساسي توليد يک اثر نمايشي است در کشور بسيار کم و داستانهايي که قابليت تبديل شدن به فيلم نامه را داشته باشند بسيار محدود است. وي در همين خصوص از دانشجويان و دانشگاههايي که در اين زمينه مي توانند رسانه ي ملي را کمک نمايند دعوت به همکاري کرد.
  ضرغامي رويکرد جديد رسانه ي ملي در پخش آثار خارجي کشورهاي شرقي را سياستي منطقي براي مقابله با تهاجم فرهنگ غرب در کشور دانست و گفت: در انتخاب آثار نمايشي خارجي به جنبه هاي ارزشمندي چون توجه به خانواده ، انقلابي بودن ، تقويت روح شجاعت، شهامت و ظلم ستيزي دقت مي شود و نبايد موضوع نمايش مبارزه براي از بين بردن ظلم در يک اثر نمايشي را با رواج خشونت اشتباه گرفت.
  رئيس سازمان صداوسيما افزود: در فضاي رقابتي امروزجهان، رسانه ي ملي وظيفه دارد براي مخاطبان گسترده خود برنامه داشته باشد و با رعايت همه ضوابط و مقررات ابتکار عمل را از دست رسانه هاي رقيب خارج کند و اين مهم جز با تلاشي جمعي و همراهي دانشگاهها و حوزه هاي علميه و ساير نهادهاي فکري با رسانه ي ملي ميسر نمي شود.
  وي توجه به توليد آثار نمايشي در سالهاي اخير را گام مهمي در جهت خودکفايي توليد در اين بخش دانست و با اشاره به افزايش توليد انيميشن در صداوسيما از 50 ساعت به 300 ساعت خاطر نشان کرد: اگراين روال توليد انيميشن را بتوانيم ادامه دهيم در 5 سال آينده در اين بخش مهم و تاثير گذار به خودکفايي خواهيم رسيد.
  ضرغامي در بخش ديگر از سخنان خود ارائه برنامه هاي مذهبي براي ارتقاء درک روشن بينانه مخاطب از دين و ارزشهاي ديني را از پيچيده ترين موضوعاتي دانست که صداوسيما با حساسيت ويژه آن را دنبال مي کند و تلاش دارد براي ارائه موضوعات ديني و ترويج نمادهاي دين هنرمندانه ترين شيوه هاي تبليغ و مهندسي پيام را براي توفيق در اين موضوع بکار بندد.
  وي در ادامه با اذعان به اينکه در کار صداوسيما عدد و رقم مطرح نيست به معرفي سازمان صداوسيما به عنوان بهترين دستگاه در ترويج نماز از سوي متوليان امر اشاره کرد و افزود: تقويت ايمان روشن بينانه اولين اولويت ترسيم شده در افق رسانه است که تلاش مي شود به دور از تبليغ ظواهر اين اصل اساسي در متن توليدات نمايشي به صورت غير مستقيم تبيين و ترويج شود.
  ضرغامي در اين بخش به سريالهاي مذهبي توليد شده در سالهاي اخير اشاره کرد و با تشريح ابعاد مختلف اين آثار نمايشي دانشجويان را با جنبه هاي گوناگون تجلي اين مهم که به شيوه هاي مختلف اعمال شده است بيشتر آشنا کرد.
  ضرغامي در پاسخ به دانشجويي که خواستار توليد و پخش برنامه هاي انتقادي همچون برنامه ي 90 ورزشي با موضوعات سياسي و فرهنگي در صداوسيما شدند گفت: رسانه ملي اين آمادگي را دارد که با همکاري دانشجويان علاقمند در دانشگاه امام صادق(ع) به اين کار همت گمارد اما قبل از آن لازم است سطح تحمل افراد و گروههاي مختلف در اين خصوص افزايش يابد.
  وي افزود: براي ايجاد فرهنگ نقد و نقدپذيري در جامعه، صداوسيما با پخش برنامه هاي مختلفي از انتقاد گروه ها و شخصيت هاي مختلف از رسانه ملي تلاش کرده است، و اين روند با برنامه ريزي بايسته همچنان ادامه خواهد داشت.
  رئيس سازمان صداوسيما ارائه برنامه هاي مستند از فداکاري اقشار مختلف مردم در پيروزي و به ثمر نشاندن انقلاب و اداره 8 سال دفاع مقدس را از ديگر اقدامات تأثيرگذار رسانه ملي براي زنده نگهداشتن ايثار و از خودگذشتگي ملت فداکار ايران دانست و گفت: صداوسيما تنها در سال گذشته موفق شده است 33 مستند جذاب چند قسمتي در اين خصوص توليد و پخش کند که مورد توجه و تحسين مردم قرار گرفته و موجب آشنايي نسل جوان با ارزشهاي انقلاب و دفاع مقدس شده است.
  وي بيان تاريخ شفاهي انقلاب از زبان مبارزان دوران حکومت ستم شاهي را از ديگر اقدامات موفق رسانه ي ملي در اين حوزه برشمرد و از ادامه ي توليد اين برنامه ها در ايام دهه ي فجر امسال خبر داد.
  رئيس سازمان صداوسيما در ادامه به همکاري افراد برجسته و نخبگان کشور با صداوسيما در توليد برنامه هاي مختلف اشاره کرد و حضور مراجع عظام تقليد در برنامه هاي راديويي و تلويزيوني را از نقاط قوت اين تعامل سازنده برشمرد و تصريح کرد: صداوسيما براي بهره مندي از علما، صاحبنظران و شخصيت هاي برجسته ي حوزه و دانشگاه براي توليد پيام اثرگذار از هيچ کوششي دريغ نمي کند.
  وي سپس به نقش و جايگاه روحانيت در جامعه و لزوم تبيين درست و دقيق اين جايگاه در توليدات نمايشي رسانه ي ملي پرداخت و تصريح کرد در سريالي چون «روز حسرت» با معرفي جايگاه و نقش 3 روحاني در جامعه به زيباترين شکل تأثير جايگاه روحانيت در زندگي مردم پرداخته شد.
  ضرغامي در ادامه موضوع آزادانديشي را به عنوان يکي از موضوعات مهم معرفي کرد و با عنوان اينکه موضوع آزادانديشي گفتمان رهبر انقلاب است بر لزوم توجه بيشتر به اين مسئله تأکيد کرد و با اعلام اينکه صداوسيما در اين خصوص بايد کاستي هاي خود را جبران کند افزود: موضوع مهم آزادانديشي در جامعه نه تنها وظيفه ي صداوسيما که دانشگاهها و حوزه هاي علميه و ساير نهادهاي فرهنگي نيز در قبال آن مسئوليت دارند و بايد در خصوص کاستي هاي صورت گرفته در اين خصوص همگي پاسخگو باشند و براي جبران کاستي ها تلاش کنند.
  وي با انتقاد از بي توجهي به موضوع آزادانديشي در دانشگاه ها با صراحت گفت: امروز مي توان مدعي شد که اين مهم در دانشگاهها مورد بي مهري قرار گرفته و به آن بي توجهي شده است، و لازم است براي احياء آن چاره جويي کرد.
  ضرغامي در اختيار گذاشتن فرصت ها براي همه ي مردم را از مفاهيم عدالت در جامعه ذکر کرد و افزود: براي ترويج فرهنگ عدالت و عدالت گستري در همه شئونات زندگي فردي و اجتماعي همه بايد تلاش کنيم و در يک نظام جامع بايد به مسئله عدالت توجه شود و ترويج فرهنگ عدالت که از اصول و ملزومات نظام اسلامي است مستلزم دقت و حساسيت است تا خداي نکرده به ديگر مسائل مهم که رشد و بالندگي کشور در گروي اجراي آنهاست خدشه اي وارد نشود.
  ضرغامي در ادامه با تشريح ابعاد مختلف برنامه سازي در صداوسيما توليد طنز را با توجه به ديدگاههاي مختلف در خصوص آن پيچيده خواند و طنز را براي ايجاد نشاط در جامعه و انتقال پيامهاي گوناگون سياسي – اجتماعي و فرهنگي در بستري مفرح براي جامعه ضروري دانست و با پذيرش برخي از نقايص آثار گذشته با موضوعات طنز گفت: براي ايجاد فضاي مفرح و با نشاط بايد ضمن دقت و توجه به همه جوانب، اقدام به توليد آثار طنز در قالب هاي گوناگون براي گروه هاي مختلف جامعه کرد.
  رئيس رسانه ملي، موسيقي را نيز از موضوعات بسيار مهم رسانه ي ملي برشمرد که با توجه به حساسيت آن گفت: مديران و برنامه سازان رسانه ي ملي با ظرافت و دقت تلاش مي کنند از پخش هرگونه آثار موسيقي که شائبه حرمت بر آن مترتب است اجتناب کنند.
  وي به جلسات کارشناسي طولاني با صاحب نظران حوزه و دانشگاه براي تشخيص حرمت و حليت در آثار موسيقيايي اشاره کرد و گفت: عليرغم تلاش هاي فراواني که در اين حوزه با توجه به حساسيت ويژه ي آن و لزوم استفاده صداوسيما از موسيقي صورت گرفته است باز هم نتيجه اي قطعي در اين خصوص بدست نيامده است.
  ضرغامي با عنوان اينکه صداوسيما براي استفاده از موسيقي پس از بررسي هاي همه جانبه به دو راهکار توجه به عرف در استفاده از موسيقي و استفاده پس از اعلام نظر کارشناسان حوزه هاي مختلف علمي درخصوص يک اثر رسيده است از دانشجويان دانشگاه امام صادق (ع) خواست در خصوص راهکار سوم و راهکارهاي ديگري در زمينه موسيقي انديشه کنند و نتيجه ي تلاش خود را در اختيار صداوسيما قرار دهند.
  در پايان اين مراسم رئيس رسانه ي ملي با حضور در بخش توليد انيميشن دانشگاه امام صادق با هنرمندان اين بخش ديدار و نمونه اي از فعاليت هاي آنان در بخش انيميشن را مشاهده کرد.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه