پيشرفته
 

موضوعات :


کلمات کليدي :


محمد ولوی

ديگر مطالب اين نويسنده :

 • زمینی با قاعدة بازی خودی

 • شعله به شعله روبه‌رو

 • فیس بوک را اشغال کنید

 • دشمن سازمان یافته و دوستـان منفعـل

 • از گرسنگی بمیرد... هر کس که در «حز ب ملی» نیست

 • راه های مجازی به سمت حقیقت

 • مطلب بعدي >   2369 تعداد بازديد
  10.00 (1 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 11 : عدالت زمینی

  انتخابات داغ در کرانه شرجي مديترانه
  مروری بر مشخصات احزاب و جریانات سیاسی لبنان

  همزمان با انتخابات رياستجمهوري در ايران، لبنان نيز با نزديک شدن به انتخابات سرنوشت ساز 7 ژوئن وارد دقايق پاياني نزاع چندساله گروههاي سياسي در قالب دو جريان 14 مارس و 8 مارس ميشود.
  گروه 8 مارس درپي گردهمايي سال 2005 حزبالله در بيروت و بدنبال مخالفت با خلع سلاح اين گروه مقاومت اسلامي، حمايت از سوريه و مقاومت در برابر اسرائيل، شکل گرفت؛ جبهه متحدي که از حزبالله، نبيه بري از حزب امل و حزب سکولار آزاد يعني ژنرال ميشل عون تشکيل شده است .
  اتحاد 14 مارس پس از تظاهرات بزرگ بيروت در سال 2005 با شعار ضدسوري و يک ماه پس از ترور رفيق حريري شکل گرفت. شکلگيري اين جريان منجر به خروج نيروهاي سوري از لبنان پس از 29 سال و گرد هم آمدن گروههاي اهل تسنن، دروزيها و احزاب مسيحي شد .
  پس از تهاجم رژيم اسرائيل به لبنان در سال 2006، اين کشور 18 ماه بدون رئيس جمهور ماند و سرانجام در جريان توافق دوحه در سال 2008 ، تنش بين اين دو نيرو به پايان رسيد . در اين توافق نيروهاي 8 مارس توانستند حق وتو در کابينه را بدست آورند و ميشل سليمان نيز بعنوان رئيس جمهور برگزيده شد.
  در ساختار پارلماني لبنان 128 کرسي به تساوي بين مسيحيان و مسلمانان تقسيم شدهاست. مسيحيان ماروني 34 کرسي، ارتدوکسها 14 و سنيها 27 کرسي را از آن خود کردهاند. البته اين تقسيم بندي از سال 1932 باقي مانده است و ساختار پارلمان لبنان از آن زمان تا بحال تغييري نکرده است .  در مجمع ملي فعلي، نيروهاي 14 مارس 70 کرسي و نيروهاي 8 مارس 58 کرسي را تصاحب کردهاند.
  عامل تعين کننده در انتخابات اين خواهد بود که راي مسيحيها چگونه تقسيم شود يک سوي اين ماجرا عون و سوي ديگر آن احزاب مسيحي منتسب به 14 مارس هستند . براي دروزيها که در هر دو جريان متحداني دارند تقريبا يکسان خواهد بود. تنها در حدود 30 کرسي پارلماني مورد نزاع است و 8 مارس تنها به 7 کرسي ديگر براي بدست آوردن اکثريت پارلماني نيازمند است. حزبالله در ايران شناخته شده است. در اين نوشته نگاهي مختصر خواهيم داشت بر  ديگر گروههاي تاثيرگذار لبناني در انتخابات 7 ژوئن .  

  گروههاي شاخص ائتلاف 14 مارس
  جريان المستقبل
  المستقبل يک جريان سني لبناني است که رفيق حريري آن را بنا نهاد. بعد از ترور او رهبري جريان بر عهده سعد حريري قرار گرفت. اين جريان مبناي ائتلاف 14 مارس در مجلس لبنان با حضور احزابي چون حزب سوسياليست ترقيخواه، قوات لبنانيه، کتائب و ... شد.
  اساس موسسان حزب بر مبناي همزيستي مسالمت آميز براي همه لبنانيهاست که شامل 4 بند ميشود:
  1-حريت و استقلال لبنان
  2-نظام دموکراسي پارلماني
  3-توزيع عادلانه ثروت
  4-عدم طائفه گرايي و مقابله با تجزيه و تقسيم لبنان
  جريان المستقبل داراي شاخههايي از قبيل جوانان،زنان، تعليم و تربيت،رسانه،آزاديخواهي، ورزشي،کارگري و .... است
  جريان المستقبل حضور بارزي هم در رسانه هاي جهان عرب دارد: 3 کانال تلويزيوني ملي، ماهواره اي و خبري و راديو الشرق که از برنامه هاي آن از بيروت و پاريس پخش ميشود، روزنامه المستقبل و روزنامههايي همچون النهار، اللواء که در توجيه سياستهاي جريان المستقبل منتشر ميشوند.

  حزب کتائب

  حزب کتائب لبنان از بارزترين و قديميترين احزاب لبناني است. اين حرکت توسط پير جميل در سال 1936 تحت تاثير حرکت نازيسم و حضور اعضاي حرکت جوانان وطن در جريان المپيک 1936 برلين بوجود آمد. اين حرکت تا 1952 به فعاليت خود ادامه داد و پس از يک وقفه حرکت خود را در سال 1958 دوباره و توسط کميل شمعون از سر گرفت. در سال 1968 يک اتحاد سه گانه بين حزب آزادسازان وطن و اتحاد ملي امضا شد که نتيجه آن بدست آوردن 9 کرسي در پارلمان لبنان در دوره هاي مختلف مجلس لبنان بود.
  اين حزب از مهمترين جريانات راست در ابتداي جنگهاي داخلي لبنان بود و بيشترين سهم را در ايجاد نيروهاي موسوم به قوات لبنان داشت. در سال 1984 و با درگذشت موسس حزب و همچنين عملياتهاي تروريستي جريان انشعابي القوات اللبنانيه انشعابات فراواني در کتائب صورت گرفت.
  در اوريل 1975 حزب کتائب دست به يک عمليات گسترده دست از که از آن بعنوان مهمترين دليل بر شروع جنگهاي داخلي لبنان نام ميبرند. در آن سالها حزب در خيابانهاي بيروت به ترور ميليشياي فلسطيني و ميليشياي حرکت ملي لبنان پرداخت.
  در سپتامبر 1982 ايلي حقبيه از رهبران کتائب حدود 2000 آواره فلسطيني را در اردوگاه صبرا و شتيلا و با اجازه نيروهاي اشغالگر اسرائيلي قتل عام کرد. روزنامه گاردين در مقالهاي اين عمل نيروهاي کتائب را به تلافي کشتار اهالي شهر الدامور در 1976 به دست ميليشياي فلسطيني و حرکت ملي لبنان دانسته است.
  در سال 2001 کريم بقرادوني به رياست حزب انتخاب شد ولي بعد از مدتي بين او و امين جميل بر سر رهبري حزب نزاع صورت گرفت و در نهايت دو طرف بر سر باقي ماندن بقرادوني به رياست حزب و انتخاب جميل به رهبري حزب به توافق دست يافتند. حزب در انتخابات سال 2005 پارلمان صاحب 3 کرسي در پارلمان 128 نفره لبنان شد. امين جميل از حوزه انتخابيه المتن الشمالي و صولانج جميل از حوزه انتخابيه يک بيروت و آنطوآن غانم از حوزه انتخابيه بعبدا انتخاب شدند. در دولت سينيوره با ترور پير امين جميل وزير صنايع و آنطوان غانم ضربه سختي به اين حزب وارد شد. هم اکنون ايلي ماروني از کتائب وزير گردشگري دولت وحدت ملي لبنان است.

  جريان سوسياليست ترقيخواه لبنان

  جريان سوسياليست ترقيخواه لبنان از مهمترين احزاب سياسي لبناني است و در حال حاضر رهبري آن برعهده وليد جنبلاط است. حزب بر مبناي سکولاريسم و سوسياليسم و بر مبناي اکثريت دروز شکل گرفته است. تاريخ تاسيس آن به 1949 باز ميگردد (توسط کمال جنبلاط ، فريد حيران، آلبذت اديب ، عبدالله العلايلي ، فئاد رزق و جورج حنا)
  اين جريان در طي جنگهاي داخلي لبنان به جريان حرکت ملي لبنان در مقابل جريان مسيحي (کتائب، آزادسازان وطن به رياست کميل شمعون) که به کشتار مسلمانان ميپرداختند پيوست.
  جنبلاط پدر از نيروي ميليشياي قوي در سالهاي 1975 تا 1990 برخوردار بود. بسياري از گروهاي چپ فلسطيني آن را تجهيز و ياري ميکردند. اين حزب در طول تاريخ خود با حکومت سوريه داراي مشکلات فراوان بوده است.
  در سال 1977 کمال جنبلاط ترور شد. در آن زمان بسياري اين ترور را به گردن گروههاي مسيحي انداختند ولي در ژوئن 2005 جورج حاوي در شبکه الجزيره اين ترور را به گردن رفعت اسد انداخت. پس از کمال جنبلاط وليد جنبلاط رهبري حزب را برعهده گرفت و ميليشياي حزب به قتل عام هاي خونين عليه مسيحيان به تلافي ترور کمال جنبلاط دست زدند؛ سلسله عملياتي که منجر به هجرت بسياري از مسيحيان از منطقه جبل شد
  از جمله احزابي که از حزب دروزي سوسياليست ترقيخواه انشعاب کردهاند و به جمع هم پيمانان حزب اله پيوسته اند ميتوان به حزب دموکراسي ملي به رهبري طلال ارسلان و جريان توحيد لبنان به رهبري وئام وهاب اشاره کرد.


  « نیروهای لبنانی»


  قوات لبنان در حال حاضر يک حزب سياسي مسيحي است که بشير جميل آنرا پايه گذاري کرده است. اين حزب در جريان جنگهاي داخلي لبنان درگيري هاي زيادي با ائتلاف گروهاي مسلمان(حرکت ملي لبنان) و گروههاي فلسطيني داشت. حتي در برخي موارد نيز با گروههاي هم پيمان خود درگير شد. در سال 1982 بعد از ترور جميل اين جريان استقلال خود را از ديگر جريانات مسيحي اعلامکرد و در يک نزاع خونين با ارتش تحت رهبري ميشل عون در سال 1989 و 1990 سرانجام اسلحه خود را تسليم کرد و بعد از پيمان طائف فعاليت خود را در قالب حزب سياسي ادامه داد. در سال 1994 رهبر آن سمير جعجع به جرائمي همچون انفجار کليساي سيده النجاه و ترور طوني فرنجيه پسر سليمان فرنجيه رييس جمهور لبنان و قتل رشيد کرامي نخستوزير و جرائم ديگر به حبس محکوم شد. اين حکم او در سال 2005 با خروج ارتش سوريه از لبنان ملغي شد و او از زندان آزاد شد و بار ديگر رهبري جريان را بر عهده گرفت . هم اکنون جريان قوات پنج کرسي در پارلمان لبنان در اختيار دارد که شاخص ترين آنها ستريدا جعجع همسر سمير جعجع است. اين جريان در حکومت وحدت ملي لبنان 2 وزير دارد.

  گروههاي شاخص جريان 8 مارس
  جنبش اَمَل


    اين جريان يکي از دو حزب عمده شيعه لبنان است. اين جنبش در سال ۱۹۷۴ توسط امام موسي صدر پايهگذاري شد. جنبش امل يکي از طرفهاي درگير در جنگ داخلي لبنان بود. هماکنون نبيه بري دبيرکل جنبش امل است. نام امل از سرواژههاي نام عربي أفواج المقاومة اللبنانية(لشکرهاي ايستادگي لبناني) تشکيل شده. خود واژهٔ امل نيز در عربي به معني اميد است.
  امام موسي صدر براي حفظ و حراست و سازماندهي فرهنگي، عقيدتي و سياسي محرومان مسلمان لبنان، سازمان “جنبش محرومان حركةالمحرومين”را ايجاد كرد كه با استقبال عموم اهالي جنوب مواجه شد و در ديگر شهرها نيز مشتاقان زيادي داشت. در ۲۶ جماديالثاني ۱۳۹۵ق/ ۱۵ تيرماه ۱۳۵۴ وي طي يك سخنراني، خبر ايجاد سازمان نظامي امل را اعلام کرد. اين سازمان شاخه نظامي "جنبش محرومان" بود كه زير نظر دكتر مصطفي چمران اداره ميشد. از اين جريان نبيه بري رياست مجلس لبنان و فوزي صلوخ وزارت خارجه حکومت وحدت ملي را به عهده دارد.

  حزب دروزي دموکرات لبنان

  اين حزب در جولاي 2001 و پس از انشعاب از جريان سوسياليست ترقيخواه رسميت يافت و رييس آن طلال ارسلان وزير ورزش و جوانان حکومت وحدت ملي لبنان ميباشد. اين جريان شاخصترين جريان دروز همپيمان حزبالله است. و در پارلمان فعلي لبنان صاحب هيچ کرسي نيست.

  جريان ملي آزاد لبنان

  فکر ايجاد جريان ملي آزاد لبنان پس از تبعيد ميشل عون رييس جمهور وقت لبنان به پاريس شکل گرفت. اين جريان در طول سالها فعاليت سري خود را در بين مسيحيان ارتدوکس لبنان ادامه داد تا آنکه پس از بازگشت ميشل عون در سال 2005 تشکيلات شکل رسمي به خود گرفت. اين جريان در جريان المرده پيمان استراتژيک بست. پس از تشکيل پارلمان اين جريان در سال 2006 با حزبالله پيمان استراتژيک منعقد نمود. از بندهاي اين پيمان تشکيل جبهه واحد و به رسميت شناختن حق قانوني مقاومت و عدم خلع سلاح آن بود.
  اين جريان از شاخه هاي اصلي ايجاد ائتلاف 14 مارس بود ولي بعد از اين امضاي پيمان با حزب الله و امل و دروز جبلعامل به صف مخالفين اين جريان پيوست. گروههاي جريان 14 مارس از اين عمل ميشل عون بعنوان يک عمل غيراخلاقي براي رسيدن به کرسي رياست جمهوري لبنان ياد کردند. آرزويي که با انتخاب ميشل سليمان به رياست جمهوري لبنان به جامه عمل نرسيد. با اين حال امروز همپيماني اين جريان با حزب الله آن را به قدرتمندترين جريان مسيحي در خاورميانه تبديل کرده است.

  حرکت توحيد اسلامي

  حرکت توحيد اسلامي جنبشي است که در سال 1982 ميلادي توسط شيخ «سعيد شعبان» تأسيس شد. شعبان در دهه هشتاد، ارتباط خوبي با ايران داشت. او با پشتيباني جريانهاي ديني اهل سنّت، قدرت نظامي نيرومندي در شهر طرابلس تشکيل داد. جنبش او از چند مجموعه اسلامي کوچک مانند «جنبش لبنان عربي» به وجود آمد. بر شهر طرابلس حاکميت پيدا کرد و در سال 1984، در اين شهر «امارت اسلامي» اعلام نمود ولي نيروهاي سوريه جنگ خشونت باري را عليه او و تمامي جريانهاي ديني اهل سنّت آن شهر، آغاز کردند و توانستند در سال 1985 ميلادي بر تمامي طرابلس مسلّط شوند و جريانهاي اسلامي-سياسي را تا اندازه زيادي نابود کنند.
  بعد از اين درگيريها، نفوذ اين جنبش کاهش پيدا کرد، ولي توسّط فرزند مؤسس اين جنبش شيخ «بلال شعبان» دوباره با تأثير کمتري به ميدان بازگشت. حرکت توحيد اسلامي امروز هم جنبشي نزديک به جريان حزب الله در بين اهل سنت لبنان به شمار ميآيد.
  از ديگر شخصيتهاي اهل سنت همپميان با حزب الله ميتوان به دکتر فتحي يکن اشاره کرد. افکار اساسي يکن با انديشه اخوانالمسلمين، اشتراک دارد. بعد از ترور رفيق حريري، يکن به ائتلاف مخالفان دولت به رهبري حزب الله پيوست. با وجود احترام زيادي که به جايگاه عربستان سعودي ميگذارد، به شدّت از روش مقاومت و پايداري دفاع ميکند. او به تقريب ميان مذاهب و همکاري عميق ميان شيعه و اهل سنّت ايمان دارد.
  وي در تجمع 8 مارس امامت نماز جماعت تجمع کنندگان را برعهده داشت. او با همسرش منا حداد دانشگاه اسلامي جنان در طرابلس را اداره ميکند.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه