پيشرفته
 

موضوعات :

 • جبهه جهانی(بین الملل)

 • کلمات کليدي :

 • اسلام گرایی
 • امپراطوری رسانه
 • امریکا
 • ظفر بنگاش

 • ع.ف آشتیانی

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • در جست و جوی امید

 • دامنه خطر آمریکا برای ایران اسلامی

 • جنگ جهانی دوم پس از شصت سال

 • هنرمندان و سیاستمداران

 • امت خفته

 • پول ، پول و پول

 • یك عروسك و یك قرص نان

 • به جهاد آموزشی نیازمندیم

 • جهانی شدن و تنوع فرهنگی

 • این كارگردان آشوبگر

 • مطلب بعدي >   1444 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 18 : قرائت دینی از عدالت یا قرائت عادلانه از دین؟

  مردم دنیا باید بترسند!

  مترجم:ع.ف.آشتیانی

  مصاحبه با ظفر بنگاش مدیر موسسه اندیشه اسلامی در كانادا

  آنچه می‌خوانید ماحصل مصاحبه كوتاهی است با آقای ظفر بنگاش، مدیر موسسه اندیشه اسلامی در كانادا، راجع به طرحهای آمریكا برای گسترش پخش تلویزیونی در ایران.

  بنا به گفته مقامات آمریكایی، دولت بوش قصد دارد در راستای اجرای بخشی از طرحی برای تحمیل‌ِ به اصطلاح اصلاحات دموكراتیك در جمهوری اسلامی ایران، پخش برنامه‌های تلویزیونی‌ِ ماهواره‌ای فارسی‌زبان برای ایرانیان را توسعه و گسترش دهد. نظر شما در این باره چیست؟
  ابتدا خاطرنشان می‌كنم كه هم‌اكنون 24 تا 25 شبكه تلویزیونی ماهواره‌ای از آمریكا برای ایران برنامه پخش می‌كنند كه علی‌الظاهر توسط ایرانیان اداره می‌شوند اما بودجه آنها را دولت آمریكا تأمین می‌نماید. آمریكا قدرت پروپاگاندا را به خوبی شناخته است. مطلع‌اید كه از همین ابزار در سطح گسترده‌ای برای گمراه ساختن مردم كشورش بهره می‌گیرد و برای سست كردن مردم در جمهوری اسلامی ایران نسبت به تعیین سرنوشتشان از زور و قدرت مالی خود برای انتشار تبلیغات منفی در ایران استفاده می‌كند. هرگاه آمریكاییان از اصلاحات و دموكراسی و آزادی حرف می‌زنند در حرفهایشان نفاق و تزویر موج می‌زند چرا كه تكیه كلامشان چیزهایی است كه در كشور آمریكا بدین معنا وجود ندارد. آمریكا یك جامعه دموكراتیك نیست. بسیاری از دانشگاهیان و فرهیختگان از دست دولت آمریكا خواب راحت ندارند. كم نیست مؤسسات آكادمیكی كه دچار زیانهای مالی شده‌اند زیرا دولت آمریكا با ارائه گزارشهای دروغ، آنها را به پیگیری و اجرای برنامه‌های ضد آمریكایی متهم می‌كند. این دانشگاهیان اصولاً شامل منتقدین تجاوز صهیونیستها به فلسطین و مواردی از این دست‌اند. به وكیلی مانند لین استوارت از مدافعان صاحب‌نام حقوق بشر، صرفا‌ً به خاطر دفاع از شیخ عمر عبدالرحمن، انگ همدستی با تروریستها و حمایت از تروریسم زده‌اند. آمریكا چنین سیاستهایی را در كشورش پیاده می‌كند اما از آن‌سو هیاهو به راه انداخته كه آزادی، اصلاحات و دموكراسی را در دنیا به‌خصوص در جمهوری اسلامی ایران تشویق می‌كند؛ درحالی‌كه جمهوری اسلامی ایران عملا‌ً تنها كشور جهان اسلام است كه به‌طور پیاپی انتخابات برگزار كرده است. هیچ‌یك از رژیمهای دست‌نشانده آمریكا كمترین شباهتی به ایران ندارند اما دولت آمریكا متعرض آنها نمی‌شود. همسایه شرقی ایران زیر چكمه‌های یك دیكتاتوری نظامی است و ایضا‌ً كشورهایی همچون اردن، عربستان سعودی، مصر و غیره. جالب اینكه آنها رژیمهای دیكتاتوری خودكامه‌ای هستند كه با آمریكا روابط و مناسبات حسنه‌ای دارند و مشكلی هم در این بین پیش نمی‌آید. مردم دنیا باید بترسند و هوش و حواسشان را جمع كنند آن وقتی كه آمریكا از اصلاحات دموكراتیك و دموكراسی حرف می‌زند.
  رییس هیئت مدیره پخش برنامه‌های تلویزیونی آمریكا شخصی به نام ك‍ِن‍ِت تام لینسون است. این آژانس فدرالی بر برنامه‌های برون‌مرزی از جمله «رادیو، صدای آمریكا» نظارت می‌كند. او گفته است جامعه ایران مانند شوروی سابق از اطلاعات محروم است. آیا شما كه بارها به ایران مسافرت كرده‌اید با این نظر موافقید؟
  مشتی مزخرفات است. درواقع جامعه آمریكا در قحطی اطلاعات گرفتار آمده. حیرت‌انگیز است كه با تماشای شبكه‌های تلویزیونی آمریكا می‌بینید همه آنها دقیقاً اخبار مشابهی را پخش می‌كنند و برایتان این سؤال پیش می‌آید كه چگونه همه آنها قادر به این كارند. فكر می‌كنم مردم آمریكا خیلی دوست دارند برای دنیا، شعار بدهند اما هیچ‌گاه وضع خویشتن را در آینه حقیقت‌نما نمی‌نگرند.
  ما كه می‌دانیم رادیو صدای آمریكا اساسا‌ً ابزار دست سازمان سیا می‌باشد. شبكه‌های رادیو ـ تلویزیونی فراوانی در سراسر دنیا كه كارشان تبلیغات منفی و سیاه‌نمایی است با بودجه سیا و وزارت خارجه آمریكا تأسیس شده‌اند. درحالی‌كه در آمریكا و حتی در كانادا شبكه‌ای مانند الجزیره به راحتی مجاز به تأسیس شبكه نیست. الجزیره از دولت كانادا درخواست مجوز برای پخش برنامه كرد و با شرایط بسیار سخت و دست و پاگیری بدان دست یافت. اما در همان شرایط سخت نیز نمی‌تواند به راحتی فعالیت كند. مثلا‌ً از الجزیره خواسته بودند اخبار خاص را سانسور كنند.
  در مواردی مانند اخبار زنده چنین امكانی وجود ندارد. بنا بر شرایط و خواسته‌های تحمیل‌شده بر شبكه، امكان پخش اخبار درست و واقعی كاهش می‌یابد. آن وقت آدمی مثل تام لینسون و سایر آمریكاییها ادعا می‌كنند هدفشان ارائه اخبار و اطلاعات به مردم است. جامعه ایران به هیچ‌وجه دچار قحطی اطلاعات نیست، و درواقع جامعه‌ای است بسیار باز. من بارها به ایران آمده‌‌ام و اطلاعات فراوانی كسب كرده‌ام.
  می‌بینم كه مردم آزادانه راجع به هر موضوعی دیدگاههایشان را بیان می‌كنند. سطح مباحث در آمریكا اصلا‌ً قابل قیاس با ایران نیست. همان‌طور كه گفتم در آمریكا برای دانشگاهیان مزاحمت ایجاد می‌كنند. نوع اخباری كه در آمریكا منتشر می‌شود بسیار یك‌دست است.
  شاید شبكه‌های تلویزیونی به‌وفور یافت شوند اما باید بین خبر و هوچی‌گری تفاوت بگذاریم. در آمریكا از «اخبار» خبری نیست اما تا دلتان بخواهد هیاهو و هوچی‌گری می‌بینید و می‌شنوید. آنها نادان‌ترین مردم روی زمین‌اند و این به دلیل نوع رسانه‌ها و اطلاعاتی است كه به مردمشان می‌خورانند.
  مسئولین دولت ایران چگونه و با اتخاذ چه روشی می‌توانند با تهاجم رسانه‌ای آمریكا مقابله كنند؟
  ابتدا باید راهی برای انسداد برنامه‌های شبكه‌های ماهواره‌ای كه ایران را هدف گرفته‌اند پیدا شود زیرا بی‌نهایت منفی و بی‌ارزش‌اند. آنها نه تنها دروغ می‌گویند بلكه اساسا‌ً مردم را علیه نظام اسلامی تحریك می‌كنند.
  در وهله دوم دولت جمهوری اسلامی ایران باید با تلاش و كوشش گسترده، مردم را به طریقی درست پرورش دهد و آنها را از جریانات دنیا به نحوی شایسته آگاه سازد. مثلا‌ً برنامه‌های بیشتری درباره محدودیتهای موجود در آمریكا و ماهیت واقعی این جامعه برای ایرانیان ساخته و پخش شود. تنها با افشا كردن چهره واقعی آمریكا می‌توان به این هدف نائل شد.
  در آمریكا مظالم غیرقابل تصوری وجود دارد. صدها نفر در گوانتانامو اسیرند؛ هزاران نفر در زندانهای آمریكا گرفتارند. مصاحبه با آدمهایی مانند لین‌استوارت و امثال او و پخش این مصاحبه‌ها برای مردم آمریكا از این جهت مفید است كه آنان می‌بینند اینها [زندانیان آمریكا] كسانی‌اند كه صرفا‌ً به خاطر دفاع از آدمهای منفور از نظر دولت آمریكا مورد اذیت و آزار قرار گرفته‌اند.
  نقش فریبكارانه آمریكا در جهان به‌ویژه نقش فریبكارانه شبكه‌های رادیو ـ تلویزیونی و دروغ‌پراكنیهایشان را باید بیش از پیش برجسته ساخت. دنیا باید از این موارد باخبر شود.

  دسته بندي هاي برگزيده
  سوره