پيشرفته
 

موضوعات :

 • جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

 • کلمات کليدي :


  امید مهدی نژاد

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • «انقلابی مُلكِ شاعری»

 • يکي از سه تفنگدار

 • مطلب بعدي >   1874 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  کلمه در برابر گلوله

  راه‌اندازي مجدد پايگاه اينترنتي سجيل

   اميد مهدي‌نژاد

   

  احمد مطر، شاعر عدالت‌طلب و آزادي‌خواه عراقي، نظري قريب به اين مضمون دارد که: «هويت و شخصيت جنگ را کلماتند که معلوم مي‌کنند». اين عبارت، پاسخ ما بود به اين پرسش مقدر، که گاه بر زبان هم مي‌آمد: «وقتي جنگ در جريان است و خون و آتش و آوار از دو و ديوار باريدن گرفته است، شعر و کلام به چه کار مي‌آيد؟»

  پايگاه اينترني سجيل، که در جريان جنگ سي و سه روزه اشغالگران فلسطين با مردم و نيروهاي حزب‌الله لبنان راه‌اندازي شده بود، پس از حمله اشغالگران به باريکه غزه بار ديگر فعال شد و حمايت‌هاي شاعرانه شاعران جوان ايراني را از مردم مظلوم فلسطين و نيروهاي حماس، به نمايش گذاشت.

  وبلاگ سجيل نخست در تابستان 1385 و به پيشنهاد عليرضا قزوه آغاز به کار کرد. حاصل همفکري من و علي داوودي و علي‌محمد مؤدب اين شد که وبلاگي راه‌اندازي کنيم و شعرهايي را که در حمايت از جريان مقاومت گفته‌ايم و مي‌گوييم بر روي اينترنت قرار دهيم. بعد از اندکي، شاعران جوان ديگر هم به اين جمع پيوستند و تا پايان جنگ کلمات‌شان را با استخدام فرياد حمايت از حزب‌الله لبنان درآوردند. اين‌چنين بود که شعار «هرروز يک شعر، نذر شهداي مقاومت» شکل گرفت.

  دوره اول فعاليت سجيل با پايان جنگ سي و سه روزه، پايان يافت و در اين فاصله پيشنهادهايي را براي تبديل اين وبلاگ به يک سايت مرجع شعر مقاومت به يکي دو جا ارائه کرديم که چندان مورد استقبال قرار نگرفت.

  پس از حمله اسرائيلي‌ها به غزه، سجيل مجدداً آغاز به کار کرد و اين بار شاعراني بيشتر از دوره جنگ سي و سه روزه، با ارسال شعرهايشان به اين پايگاه اينترنتي، به حمايت شاعرانه از مجاهدين فلسطيني روي آوردند. شاعراني چون عباس احمدي، کمال رستمعلي، عبدالحميد انصاري‌نسب، محمدمهدي سيار، حامد حسينخاني، مجيد اکبرزاده، عبدالحسين انصاري، عباس حسين‌نژاد، کميل قاسمي، محمدحسين صفاريان، از جوانترها و حسين اسرافيلي، عليرضا قزوه، مصطفي محدثي، پروانه نجاتي، نادر ختايي، حميدرضا شکارسري؛ علي هوشمند، بهروز سپيدنامه، محمدسرور رجايي، و... از بزرگترها، جزو شاعراني بودند که آثارشان براي بار نخست در سجيل به نمايش در آمد.

  با اينحال اين‌بار علاوه بر «مگر خودمان درد کم داريم» و «اصلاً به ما چه»، بايد به «اينها که ناصبي‌اند» و «جنگ يهودي با ناصبي به ما چه دخلي دارد» هم جواب مي‌داديم. جالب است که اين جملات را از برخي از دوستان شاعرمان مي‌شنيديم!

  با همه اين احوالات، سجيل هنوز منتظر حمايت نهادهاي فرهنگي است تا به مرجع اينترنتي شعر مقاومت تبديل شود.

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه