پيشرفته
 

موضوعات :

 • جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی
 • دفاع مقدس

 • کلمات کليدي :


  علیرضا اشرفی نسب

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • خطبه ایستادگی

 • مطلب بعدي >   1917 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 9 : حقيقت برو گم شو!

  پیش از آن که دیر تر شود...

  انتشار کتاب ضربت متقابل

  محمدرضا اشرفی نسب

   «اهميت بالاي كتاب ضربت متقابل به آن دليل است كه روايتي را در پيش گرفته كه حاصل"نقل از ورق به ورق" نيست، بلكه نقل از "عمل به ورق" است و همين نكته يكي از چندين نكته قابل اعتناي اين اثر است. مخاطب اين اثر، بعد از خواندن آن نگاه تازه اي به جنگ پيدا مي كند و قطعاً كتاب ضربت متقابل گنجينه اي براي نسل هاي آتي اين سرزمين است... به جرأت مي گويم كه اين اثر در تربيت رواني نسل هاي آينده بسيار تأثير گذار خواهد بود. باشد كه اين راه بي پايان بوده و مجلدهاي ديگر اين اثر، غنايي باشد براي زبان غني فارسي.» (عليرضا كمري، مراسم رونمايي كتاب ضربت متقابل)

  *

  ضربت متقابل آخرين اثر گلعلي بابايي در واقع دومين مجلد از بررسي پروژه ي كارنامه ي عملياتي لشكر 27 محمد رسول الله است. بابايي در اين كتاب به طور مفصل به بررسي عمليات رمضان پرداخته است، البته اين بدان معنا نيست كه  نسبت به ديگر حوادث جنگ ولو غير مستقيم مرتبط با تحولات عرصه عملياتي لشكر 27 درآن ايام بي تفاوت باشد بلكه سعي کرده تا هرچند به اختصار، حوادث و اتفاقات كلي جنگ را هم مد نظر قرار دهد.

  در كتاب يكم حماسه لشكر27 با عنوان «همپاي صاعقه» به تاريخچه تيپ از بدو تشكيل، چگونگي شكل گيري گردان ها و واحدهاي ستادي تيپ و همچنين نقش اين تيپ در دو عمليات بزرگ فتح المبين و الي بيت المقدس به تفصيل پرداخته شده است. بخش پاياني جلد اول به چگونگي اعزام قواي محمد رسول الله(ص) به سوريه،‌اتفاقات مهم آن ايام و نحوه اسارت موسس و نخستين فرمانده دلاور لشكر محمد رسول الله، زنده ياد احمد متوسليان در 14تيرماه 61 اختصاص دارد.

  نويسنده در مصاحبه اي با روزنامه كيهان گفته است: «هدف ما در پروژه حماسه لشكر27 اين بود كه كار را به جايي برسانيم. همپاي صاعقه تا تير 61 را بررسي مي كند و تا پايان جنگ بايد بررسي مي شد. هدف ما در كتاب «ضربت متقابل» اين بود كه تا عمليات والفجر در آبان62 را بررسي كنيم اما وقتي شروع كرديم ديديم نمي شود. و كار خيلي گسترده است در نتيجه در «ضربت متقابل» فقط به عمليات رمضان پرداختيم كه آن خودش 800صفحه شد. كار تحقيق و نگارش آن هم چهار پنج سالي طول كشيد... براي نوشتن رمان جنگي هميشه وقت هست اما كار پژوهشي را بايد زودتر انجام داد. منابع انساني و غير انساني كه تاريخ جنگ هستند، دارند ضعيف مي شوند و حتي از بين مي روند.»

  از ديگر آثار گلعلی بابایی مي توان به «عقابان بازي دراز»، «نبردهاي جنوب اهواز»، «ققنوس فاتح»، «نقطه رهايي» و «اين سه مرد» اشاره كرد. گردان حبيب لشكر 27 و بچه هاي استان همدان ازكارهاي بعدي بابايي خواهد بود.

   

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه