پيشرفته
 

موضوعات :


کلمات کليدي :


مطلب بعدي >   1733 تعداد بازديد
(0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
راه شماره 6 : مهندسي فرهنگي يا ديکتاتوري دکوراتورها

از کوخ نشين تا گل‌آقا

نگاهي به فعاليت‌ها و آثار جبهه فرهنگي انقلاب

در دهه شصت (آبان)

دومين دوره مسابقه قصه و نمايشنامه نويسي

دومين دوره مسابقه قصه و نمايشنامه نويسي با پيام رييس‌جمهور در شيراز آغاز شد. در اين پيام آمده است: باري داستان سرايي که ريشه در قرآن و کتب آسماني دارد به مثابه عمومي‌ترين و عريض ترين رشته هنري بايد مورد توجه فراوان فرار گيرد و با تلاش هنرمندان دلسوز؛ خلاء تاريخي فرهنگ ما نيز در اين رشته پر شود.امروز سوژه براي قصه از هميشه بيشتر و نياز به آن در جامعه نو پاي ما براي عميق شدن فرهنگ انقلابي نيز از هميشه مبرم تر است.

برادر شما

سيدعلي خامنه‌اي /رياست جمهوري اسلامي‌ايران(15/8/1367)

برپايي نمايشگاه عکس دانشجوياني ايراني در اسپانيا

دراين نمايشگاه عکس‌هايي که بيانگر دستاوردهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي، نظير نهضت سواد آموزي و نيز تصاويري که جنايات رژيم عراق از جمله کاربرد سلاح‌هاي شيميايي عليه مردم غيرنظامي‌را نشان مي‌داد در معرض ديد بازديد کنندگان قرار داده شد.( 27/8/1366)

وزير ارشاد: هنرمندان بايد با هنر شهر را به کانون آتش فشان جبههها ارتباط دهند

حجت الاسلام خاتمي‌وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌روز پنجشنبه در مراسم اعلام حمايت از بيانيه شوراي عالي پشتيباني جنگ که در محل اين وزارتخانه برگزار شد طي سخناني گفت: هنرمندان ما هم بايد به جبهه‌ها بروند تا از عظمت تاريخي که امروز براي ما به وجود آمده و بزرگترين سرمايه است بهره بگيرند و شهرهاي ما را به کانون آتشفشان جبهه‌ها ارتباط بدهند.(30/8 /66)

مسابقه سرود در سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي‌: به مناسبت ميلاد حضرت رسول اکرم (ص) و هفته وحدت؛ هفته تربيت و آمادگي براي مقابله با آمريکا يک دوره مسابقه سرود بين پايگاه‌هاي مقاومت دانش آموزي بسج دانش آموزي شهرستان سمنان برگزار شد. در اين مسابقات که از سوي دفتر دانش آموزي واحد بسيج سمنان بر گزار شد پايگاه‌هاي شهيد منتظري؛ شهيد باهنر و امام خميني به ترتيب مقام‌هاي اول تا سوم را کسب کردند.(23/8/1366)

سلمان هراتي به ملکوت اعلا پيوست

سلمان هراتي يکي از شاعران جوان و معاصر در يک سانحه رانندگي در سن 27 سالگي دعوت حق را پاسخ گفت. روابط عمومي‌حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي‌ضمن تاييد اين خبر اعلام کرد اهل ادب و هنر سلمان هراتي را بيشتر به وسيله‌اي شعر نيمايي و سپيدش مي‌شناسند. وي در شعر‌هاي خود فرهنگ ديروز را وسيله انتقال مفاهيم خاص اين روزگار قرار داده بود. سلمان هراتي در آثارش توجه خاصي به انقلاب؛ امام محرومان و مردم مظلوم سرزمين مان داشت. اين شاعر متعهد مسلمان در کي لز روستا‌هاي شمال ايران به تعليم و تربيت نوجوانان اين مرز و بوم اشتغال داشت. از وي مجموعه شعري با عنوان " از آسمان سبز"‌از سوي حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي‌چاپ شده است.(15/8/ 1365)

کاريکاتورهاي شجاعي نيرومند و مقدم در تالار مولوي

بخش فرهنگي جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران اقدام به پرپايي نمايشگاهي از طرح‌هايي کاريکاتور مسعود شجاعي؛ حسين نيرومند و اصغر مقدم نموده است. اين نمايشگاه از تاريخ 22 آبانماه به مدت ده روز در محل تالار مولوي دانشگاه تهران داير مي‌باشد. علاقمندان همه روزه از ساعت 8 صبح الي 5 بعد از ظهر از اين نمايشگاه باز ديد به عمل آورند.(26/ 8 /1367)

اجراي نمايش اثر خون در خوي

خوي- خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي: به منظور تحقق هنر اصيل اسلامي‌و تجليل از شهداي گرانقدر انقلاب اسلامي‌نمايش «اثرخون» کار بسيج دانش آموزان سپاه خوي به مدت ده روز در تالار فرهنگي، هنري شهيد مطهري اين شهر به اجرا درآمد که با استقبال مردم مواجه شد.( 6/8/65)

برگزاري مراسم شب شعر در جبهههاي جنوب

اهواز- خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي: به گزارش تبليغات جنگ و جبهه قرارگاه سپاه يکم کربلا توسط گروهي از شاعران اروميه که به همت اداره کل آموزش و پرورش آذربايجان غربي و جبهه‌هاي جنوب اعزام شده بودند، جندين مراسم شب شعر در لشکرها و تيپ‌هاي نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي‌برگزار گرديد که مورد استقبال رزمندگان اسلام قرار گرفت.(22/8/65)

اجراي نمايشنامه «خانه پربرکت» در شهرستان داراب

دارب فارس- خبر نگار جمهوري اسلامي: نمايشنامه «خانه پر برکت» کار گروه تئاتر انجمن اسلامي‌دبيرستان شهيد بهشتي شهرستان داراب به مناسبت سيزده آبان در سالن امور تربيتي اين شهرستان به روي صحنه آمد که با استقبال گرم مردم روبرو شد. محتواي اين تئاتر سرگذشت دانش آموز حزب الله است که براي رفتن به جبهه ابتدا با مخالفت اعضاي خانواده خود روبرو مي‌شود و ضمن صحبت با آنها و متوجه نمودن آنان به واقعيت انقلاب و اينکه مساله اصلي ما امروز جنگ است کار را به جايي مي‌رساند که اعضاي خانواده از وي مي‌خواهند براي دفاع از اسلام به جبهه برود. (19/8/64)

معرفي برندگان مسابقه عکس فقر و فقرزدايي

همزمان با برپايي سمينار 30 روزه فقر و فقرزدايي که به همت سازمان بهزيستي کشور در تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار شد نمايشگاه عکسي نيز در همين رابطه از هنرمندان عکاس سراسر کشور به نمايش گذاشته شد. (23/8/68)

استقبال از نمايشگاه عکس انقلاب اسلاميايران در نيويورک

نمايشگاه عکس انقلاب اسلامي‌ايران که همزمان با سي و چهارمين اجلاس مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد در بنياد علوي واقع در خيابان پنجم نيويورک دائر شده است با استقبال مردم روبرو شد و هر روز عده بي شماري از ايرانيان و خارجيان علاقمند از آن ديدن مي‌کنند.(6/8/58)

نشريه «کوخ نشين» منتشر شد

اولين شماره نشريه «کوخ نشين» با تصوير از امام امت بر روي جلد از سوي روابط عمومي‌کميته امداد امام خميني منتشر شد. در اولين شماره «کوخ نشين» طي مصاحبه‌هايي با مسئولين اين کميته هدف از تشکيل کميته امداد تشريح شده است. ارائه آمار و ارقام و فعاليت کميته‌هاي امداد بخش ديگر مطالب اين نشريه را تشکيل مي‌دهد. کوخ نشين از روابط عمومي‌کميته امداد و مناطق پانزده گانه‌اين کميته قابل ابتياع است.( 9/8/1361)

کلاسهاي آموزش نظامي، سياسي و هنري

کانون شهيد مفتح اعلام کرد که از تاريخ 10 آبان 59 کلاس‌هايي به شرح زير در محل اين کانون واقع در خيابان دکتر شريعتي، پايين تر از حسينيه ارشاد دائر مي‌باشد: روزهاي شنبه: کمک‌هاي اوليه(خواهران)- شناخت – آموزش نظامي(برادران)- فيلم سازي و عکاسي. روزهاي يک شنبه: نقاشي(خواهران)- جهان بيني توحيدي

روزهاي دو شنبه: اقتصاد- آموزش سياسي، عربي و نهج البلاغه- خط. روزهاي سه شنبه: نقاشي(برادران)- اسلام شناسي- آموزش و تعليم سياسي. روزهاي چهارشنبه: نمايشنامه نويسي- سرود- بررسي مکاتب. روزهاي پنج شنبه: آموزش قرآن و سرود – آموزش نظامي‌براي خواهران و برادران.

ضمنا شرط استفاده از کلاس‌هاي هنري و نظامي‌شرکت در حداقل دو کلاس عقيدتي مي‌باشد. مهلت ثبت نام نيز تا پايان روز هشتم آبان ماه 59 ذکر شده است.(3/8/1359)

نمايشگاه پوستر و کاريکاتور انقلاب در موزه هنرهاي معاصر

موزه هنرهاي معاصر دست اندرکار برگزاري نمايشگاه تازه‌اي از پوستر و کاريکاتورهاي ساخته شده در ايران بعد از انقلاب اسلامي‌است و در سير حرکتش هنر را که بيانگر تحول ارزشها در هنر اسلامي‌است، معرفي مي‌کند.(25/8/60)

اجراي نمايش نامه توسط سربازان پادگان «نوده» گنبد

ساري- نمايشنامه «صدام بالاتر از هيتلر» کار سربازان دايره سياسي- ايدئولوژي پادگان نوده گنبد به کارگرداني «جمشيد شيباني» و به همت کميته فرهنگي جهاد سازندگي کنبد در آزادشهر – راميان و گنبد کاووس بر روي صحنه آورده شد و مورد استقبال فراوان تماشاگران قرار گرفت.(6/8/1360)

اجراي نمايشنامه با خون به پيشواز مرگ در گرمسار

گرمسار- خبر نگار جمهوري اسلامي: به مناسبت گرامي‌داشت 13 آبان روز دانش آموز و سالروز افشاي چهره جنايت کارانه آمريکا در ايران، تسخير لانه جاسوسي توسط دانشجويان پيرو خط امام از سوي هنر جويان هنرستان فني شهرستان گرمسار نمايشنامه «با خون به پيشواز مرگ» به نمايش در آمد که با استقبال گرم دانش آموزان مدارس گرمسار رو برو شد. اين نمايشنامه به مدت يک هفته روي صحنه نمايش مي‌باشد.همچنين به همين مناسبت در ساير مدارس اين شهرستان مراسم مخصوصي اجرا شد.(14/8/1363)

اجراي نمايشنامه سنگرهاي خونين در شيروان

شيروان – خبر نگار جمهوري اسلامي‌: نمايشنامه سنگر‌هاي خونين که به مناسبت روز دانش آموز و به ياد شهداي دانش آموز بر گزار شده بود مورد استقبال گرم دانش آموزان مقاطع مختلف و اقشار امت حزب الله شيروان قرار گرفت. اين نمايشنامه داستان صحنه از مجاهدت‌هاي رزمندگان اسلام را در جبهه‌هاي حق عليه باطل باز گو مي‌کند. اين نمايشنامه با بازيگري گروه تئاتر اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي‌به روي صحنه رفت.(17 /8 1363)

 

گل آقا منتشر شد

اولين شماره مجله گل آقا ديروز منتشر شد. مجله گل آقا را آقاي کيومرث صابري نويسنده ستون دو کلمه حرف حساب روزنامه اطلاعات منتشر مي‌کند. اولين شماره گل آقا علاوه بر سر مقاله که خط مشي گل آقا را از زبان طنز بيان مي‌کند حاوي مطالب خواندني ديگري در زمينه‌هاي سياسي اجتماعي با رنگ و لعاب انتقادي است. اين مجله را کاريکاتورهايي متناسب با طنز‌هاي آن همراهي مي‌کند. (2/8 /69 )

 

دسته بندي هاي برگزيده
آرشيو راه