پيشرفته
 

موضوعات :

 • پرونده

 • کلمات کليدي :


  حامد میر

  ديگر مطالب اين نويسنده :

  مطلب بعدي >   1187 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 20-21 : رستاخیز عزت لگد مال شده

  بیدار‌گر مردم پاکستان

  حامد ‌میر1


   

   

  من از موقعی که آقای گنجی به لاهور آمد، او را مي‌شناختم. آقای گنجی یک جوان پرکار و فعالی بود و در مدت زمان بسیار کمی توانست فعالیت خانه فرهنگ امریکا را که مردم، از جمله خود من به آنجا زیاد مي‌رفتیم، خنثی کند. شهید گنجی وقتی به لاهور آمد، خانه فرهنگ ایران را یک مرکز انقلابی قرار داد و مردم را به سوی خود و انقلاب اسلامی جذب کرد. شهید بزرگوار گنجی در تحلیلها و سخنرانی هایش، مردم پاکستان را بیدار کرد تا ببینند که چگونه در معامله جنایتکارانه امریکا خونشان مکیده مي‌شود. در سه ماهه آخر، “انجمن سپاه صحابه” که از عربستان و امریکا پول و دستور مي‌گیرند، چندین بار ایشان را تهدید به مرگ کرده بودند. یک روز من در مجلسی در کنار آقای گنجی بودم که یک نفر از سپاه صحابه با تلفن او را تهدید کرد و ایشان همه هیچ اعتنایی ننمود. من خبر آن را در روزنامه جنگ چاپ کردم. چند روز بعد، آقای گنجی به من گفت که دولت پاکستان هیچ ترتیب اثری به این تهدید نداده است! حتی یک روز گروهی از انجمن سپاه صحابه، آقای گنجی را به جلسه‌ای دعوت کردند و ایشان نیز آماده شد که به آن جلسه برود. همه ما مي‌دانستیم که وهابیون امریکایی در این جلسه قصد دارند بلایی سر ایشان بیاورند. ولی آقای گنجی آنقدر شجاع بود که مي‌خواست برود. بالاخره با اصرار زیاد دوستان این دعوت را رد کرد. دو روز بعد از رد این دعوت، چند نفر از سپاه صحابه، از حصار محافظت خانه فرهنگ عبور کردند و آقای گنجی را به مبارزه طلبیدند. ولی آقای گنجی به اصرار دوستان پنهان شد. پلیس پاکستان نیز هیچ اقدامی در این زمینه نکرد، حتی برای محافظت بیشتر نیز اقدامی به عمل نیاورد.

  من شهادت آقای گنجی را اینگونه تحلیل مي‌کنم که چون تبلیغات امریکایی‌ها در پاکستان دیگر تاثیری نداشت و برعکس فعالیت خانه فرهنگ ایران در لاهور، بسیار گسترده شده بود و تمام مردم را به طرف انقلاب اسلامی هدایت مي‌کرد، بنابراین عوامل امریکایی دست به ترور شهید گنجی زدند. به اعتقاد من فقط یک راه انصاف وجود دارد و آن این است که دولت پاکستان فعالیت “انجمن سپاه صحابه” را طبق قانون اساسی ممنوع کند. و کارپردازان بزرگ این جمعیت را از بین ببرد. آنوقت است که ما مي‌فهمیم حکومت پاکستان از سعودی‌ها هواداری نمی‌کند.

  جان من هم در پاکستان در خطر است. چون یک مسلمان سنی هستم و جنایتکاران متعصب را دوست ندارم و همچنین، دوست صمیمی شهید گنجی هستم. من به خاطر آن شهید بزرگوار به ایران آمدم و وقتی که بر مي‌گردم، قول مي‌دهم کتابی به عنوان شهید گنجی و کارهایش تالیف کنم و همیشه سعی خواهم کرد راه آن شهید را ادامه بدهم. به اعتقاد من برای زنده نگه داشتن خاطره شهید گنجی و ادامه راه و برنامه‌هاي آن شهید، مردم پاکستان و ایران باید با هم متحد شوند تا این فتنه‌هاي استعماری را خنثی سازند و از بین ببرند.2

  .....................................................................................1- دوست شهید و کارشناس سیاسی و مفسر برجسته تلويزيون «جيو» پاکستان.

  2- اين مطلب كمي بعد از شهادت شهيد گنجي نوشته شده است.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه