پيشرفته
 

موضوعات :


کلمات کليدي :


عباس دهقان

ديگر مطالب اين نويسنده :

مطلب بعدي >   1096 تعداد بازديد
(0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
راه شماره 20-21 : رستاخیز عزت لگد مال شده

گنجی را در لاهور بهتر می‌شناسند

عباس دهقان1


شهدا الگوهاي بسيار مناسبي برای نسل سوم انقلاب (و بلکه برای ما که توفیق هم مقصد شدن با ایشان را نداشتیم) هستند، به ويژه عزيزاني كه داراي ابعاد شخصيتي ويژه‌اي بوده و در زمره شهداي فرهنگی انقلاب و دفاع مقدس هستند. از همین روست که مي‌توان گفت با تبيين و ترويج سيره عملي آنان خدمت بسيار بزرگي به تاريخ انقلاب و نسل جوان خواهد شد. یکی از این شهدا، شهید صادق گنجی است که ظرفیت‌هاي عظیمی برای معرفی و الگو شدن برای نسل جوان را داراست و به نظر مي‌رسد از اين زاويه - يعني تبيين سيره علمي و عملي شهيد - بايد كار قوي و جدي انجام بپذيرد. چراکه شخصيت شهيد گنجي قابليت بهره گيري از ابزار هنري را جهت معرفي ايشان در سطح ملي و بين المللي دارد.

يكي از مهمترين ويژگي‌هاي ایشان، پشتكار و همت بلند در فراگيري آنچه كه او را به هدف والايش نزديك مي‌كرد، مي‌باشد. فراگيري زبان اردو در پاكستان و آشنايي عميق با ادبيات و تاريخ و فرهنگ آن كشور براي برقراري ارتباط هرچه بيشتر با اقشار مختلف نمونه‌ای از همت بلند ایشان است. در دوران فعاليت گروهكها، ایشان براي پاسخ به شبهه افكني آنان ساعت‌ها صرف مطالعه و تحقيق مي‌كرد و به عنوان يك صاحب نظر و ايده پرداز مطرح شده بود. در آن دوران چنين چهره‌هايي با اين ظرفيت، در بين نيروهاي انقلابي همچون نگینی مي‌درخشیدند.

شايد بتوان شهيد گنجي را اولين شهيد مبارزه با فرقة ضاله وهابيت در انقلاب اسلامی دانست. شهيد گنجي با طرح اسلام ناب و مولفه‌هاي مشترك بين فرق و مذاهب اسلامي و شناخت عميقي كه از ابعاد مختلف اسلام امريكايي داشت، توانست در مدت كوتاهي يك حركت و جريان فرهنگي را به صورت چهره به چهره با مردم و علما و حتي سياست مداران پاكستان برقرار كند و آنان را تحت تاثير قرار دهد. ایشان به واقع به عنوان سفير فرهنگي جمهوري اسلامي ايران حامل يافته‌هاي اصيل اسلامي، انقلابي و فرهنگي است كه در پرتو انديشه‌هاي اسلامي و ناب حضرت امام(ره) به عنوان معمار انقلاب تبيين شده و مي‌بايد ذهن و جان ملتهاي محروم و اسير سلطه بيگانه را روشنايي و روشنگري بخشد. و لذا جريان وهابيت به عنوان جريان منحرف با پوسته اسلام - كه با هدف تفرقه و تشتت بين مذاهب اسلامي پا به عرصه وجود نهاده و مانند صهيونيسم بین الملل در دين يهود، خود را فرقه برتر در بين فرق اسلامي مي‌داند - روشنگريهاي اين جوان متفكر شيعي را برنتابيده و حضور او را تحمل ننمودند و پس از تهديدهاي مكرر، در جريان مراسم توديع، آن عزيز را ترور و جبهه فرهنگي اسلام ناب را از وجود ايشان محروم نمودند. هر چند كه شهيد گنجي “آهي از جنس نياز بود” و براي پرواز بسوي معشوق لحظه شماري مي‌كرد.

شهيد گنجي با ابعاد مختلف شخصيتي كه دارد، نماد واقعي از يك انسان آرمانخواه، آشنا به معارف و مباني اسلام، با انگيزه‌هاي قوي انقلابي و آبديده در طول دوران زندگي است كه پيام اسلام انقلابي را به خوبي درك كرده و در راه اشاعه و ترويج آن صاحب ايده‌هاي نو و راهكارهاي تاثير گذار است. چنين عنصري تاثير عميق خود را بر پيرامون خود خواهد گذاشت و اين حقيقت را در میان اظهار نظرها و مواضع علما، روزنامه نگاران و سياستمداران پاكستان به خوبي مي‌توان مشاهده مي‌كرد.

ما هم محله‌اي و هم مسجدي بوديم. در طول سالهاي اول دهه شصت ايشان با جمعي از دوستان نماز جماعت صبح را با شكوه برگزار مي‌نمودند و براي ما كه نوجوان آن دوره بوديم شركت در نماز جماعت صبح و تلاوت قرآن بسيار سازنده بود. يك شب بعد از نماز مغرب و عشا که در سنگر پايگاه در حال نگهباني بودم در هنگام خارج شدن از مسجد، شهيد گنجي از دوستان جدا شد و به سمت من آمد و آن حديثي را كه ارزش يك ساعت نگهباني در راه خدا را بيان مي‌نمود برايم نقل كرد و گفت كه قدر سنين جواني را بدانيد و اگر پايه‌هاي ديني و اعتقادي خود را در همين سنين محكم كنيد در تمامي مراحل زندگي موفق و پيروز خواهيد بود. در واقع از هيچ فرصتي براي راهنمايي و نيروسازي غفلت نمي‌كرد.

تا كنون ابعاد شخصيت وي مورد توجه و مداقه قرار نگرفته است. في المثل باید فهمید گنجي با توجه به اينكه پدرش را در كودكي از دست داده و مسئوليت خانوادگي به دوش ايشان افتاده بود، چگونه در آن شرايط سخت هم كار مي‌كند، هم مطالعه مي‌كند و درس مي‌خواند و هم به مبارزه مشغول است. چه مولفه‌هايي در كنار هم، اين نوجوان را در ميان ديگر همسالان متمايز مي‌كند تا در طي زمان شخصيتي مانند شهيد صادق گنجي شكل مي‌گيرد. اين مسير زندگي مي‌تواند مملو از درسها و تجربه‌هاي گرانسنگ باشد به ويژه براي نسل جوان ما، طلبه ما، دانشجوي ما و دانش آموز ما.

يا بايد پرسيد در اين چند سالي كه برایشان سالگرد مي‌گيريم، چقدر به ابعاد مختلف شخصيت اين شهيد سعيد پرداخته ايم؟ چند تاليف در رابطه با زندگي و خاطرات شهيد گنجي داشته ايم؟ چند مقاله و تحقيق علمي دربارة ابعاد زندگي ايشان داريم؟ به نقلي شنيديم كه يكي از دوستداران شهيد گنجي در پاكستان گفته بود كه شهيد گنجي را در لاهور بهتر مي‌شناختند تا در زادگاهش.

معمولا در سايه شهيداني با ابعاد شخصيتي بزرگتر، ديگر عزيزان شهيد كه از بستگان هم هستند كمتر پرداخته مي‌شود. شهيد نادر هم به لحاظ هوش و ذكاوت و چابكي در تمامي ميادين پا جاي پاي صادق می‌‌گذاشت. يك ورزشكار فوق العاده با اخلاق و دانشجوي دانشگاه اصفهان، تخريبچي زبردست، حاضر در ميادين مبارزه، همدوش صادق  مسئوليت پذير بود. صراحت لهجه نادر به گونه‌اي است كه بارها توسط افراد فريب خورده و گروهكها به دليل دفاع از اصول انقلاب مورد ضرب و شتم قرار مي‌گيرد. ايشان در سال 65 و در ادامه عمليات والفجر هشت در جاده فاو ‌ام‌القصر در اثر اصابت تركش به شهادت رسيد و آسماني شد. من بر خود واجب مي‌دانم از آن بزرگوار نیز به نیکی یاد کنم و بر خود مي‌بالم که توفیق درک محضر ایشان را در دوران دفاع مقدس و در گردان تخریب داشته‌ام.

....................................................................................

1-رئیس شورای عالی استان بوشهر

دسته بندي هاي برگزيده
آرشيو راه