پيشرفته
 

موضوعات :

 • پرونده

 • کلمات کليدي :


  سردار فتح الله جمیری

  ديگر مطالب اين نويسنده :

  مطلب بعدي >   1297 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 20-21 : رستاخیز عزت لگد مال شده

  شهید وحدت

  سردار فتح الله جميري1


  بیشتر آشنایی ما بر مي‌گردد به دوران فعالیت‌هاي این عزیز در عقیدتی سیاسی نیرویی دریایی سپاه و آن زمانی که سپاه استان بوشهر، در سلسله مراتب نیرویی دریایی قرار داشت. شهید با تمام رده‌هاي دریایی ارتباط بسیار خوبی برقرار کرده بودند اما با توجه به آشنایی شان نسبت به استان و ظرفیت‌هاي آن ارتباط بیشتر و سیستمی‌تری در استان داشتند.

  ایشان در دوران پایانی دفاع مقدس و بعد ازآن، سفیر و جلودار پیام مهمی بود که ضرورت آن را همگان نمی‌دانستند. او طلایه‌دار حرکت فرهنگی بود و نشان مي‌داد که از زمان خود جلوتر است. این انسان والا، آن چیزی را مي‌دید که دیگران نمی‌دیدند و آن چیزی را درک مي‌کرد که دیگران از درک آن عاجز بودند.شهید گنجی، به معنی واقعی نقطه اتصال و پل وحدت میان شیعه و سنی بود و در این راه به خوبی ایفای نقش مي‌کرد. دشمن نیز با آگاهی کاملی که نسبت به این موضوع به دست آورده بود او را مورد هدف قرار داد. در دوران دفاع مقدس، دشمن برای اینکه نیروهای خودی را در “آفند” و “پدافند” به هم الحاق نکنند سعی مي‌کرد نقاط الحاق را مورد حمله قرار دهد چراکه مي‌دانست که دو مجموعه هم هدف، وقتی به هم وصل شدند و به اصطلاح با هم دست دهند، کار برای او بسیار مشکل خواهد شد و محکوم به شکست خواهد بود.

  در بحث رابطه شیعه و سنی و اتحاد جهان اسلام نیز چنین است. تمام تلاش دشمن بر این است که فرق اسلامی را همچون جزایر دور افتاده و کاملا جدا از هم نگه دارد لذا در صورت مشاهده هرگونه نزدیکی و ارتباط بین آنها سریعا نقاط اتصال و عوامل ارتباط را شناسایی مي‌کند و آن را هدف قرار مي‌دهد. منش فکری و رفتاری شهید گنجی نیز در تضاد کامل با سیاست تفرقه افکنانه دشمنان بود لذا وقتی دیدند از لحاظ فکری و علمی قادر به خنثی کردن و به حاشیه راندن او نیستند تصمیم به حذف فیزیکی او گرفتند. غافل ازاینکه خون پاک و مطهر این شهید عزیز و همه شهدای راه حق و حقیقت، نه تنها هدر نخواهد رفت بلکه دریای مواجی خواهد شد که تمام خس و خاشاک‌ها را از سر راه اعتلای کلمه الله خواهد زدود و وحدت حقیقی را در سایه اسلام ناب محمدی بین همه مسلمین حاکم خواهد کرد.

  پیام انقلاب اسلامی برای همه ملت‌هاي تحت ستم و آزادی خواه جهان، عدالت طلبی، آزادی خواهی، وحدت و همگرایی و حفظ و اعتلای کرامت انسانی بود. شهید گنجی، با توجه به درک کاملی که از ماهیت انقلاب و پیام روشن و سعادت بخش آن به دست آورده بود، به خوبی توانسته بود در راستای ترویج و گسترش این پیام روشنی بخش، به عنوان اکسیر کمیاب حیات و بالندگی در عصر حاضر، در بین همه شیفتگان آن، ایفای نقش نماید. لذا شاهد بودیم که حضور او در پاکستان، روزبه روز نمود و برجستگی تازه‌ای مي‌یافت و استقبال اقشار مختلف مردم حتی فرقه‌هایی که به لحاظ ماهوی، دشمن شیعه به حساب مي‌آیند، به او و راه روشن او بیشتر مي‌شد. بر این اساس مقابله با موج فزاینده صدور انقلاب اسلامی در پاکستان، به راهبرد اصلی دشمنان اسلام و انسانیت تبدل شد و در همین راستا او را  که گارگردان این برنامه  بود، ناجوانمردانه به شهادت رساندند.

  سپاه به عنوان مولود مبارک انقلاب بی تردید روح و انگیزه صدچندانی را در کالبد همه جوانان پرشور و مسلمان ایران اسلامی ایجاد کرد و به آنها حرکت و بالندگی و شور دگر باره‌ای بخشید. سپاه برآمده از انقلاب اسلامی بود لذا ماهیتش همان ماهیت انقلاب اسلامی و بدنه‌اش برآمده از بدنه ملت بود. از این رو به مفهوم واقعی کلمه، شجره طیبه‌ای بود که ریشه هایش تا اعماق توده‌هاي مختلف ملت، رسوخ پیدا کرده .

  شهید گنجی نیز به عنوان جوانی نوخاسته و انقلابی که پیام انقلاب اسلامی را به خوبی و به احسن وجه درک کرده بود، در راستای بسط و گسترش فرهنگ اصیل اسلامی حاکم بر سپاه، با همه وجود به فعالیت پرداخت و توانست جذبه قابل توجهی را در فعالیتهای گسترده فرهنگی خود برای جوانان فراهم کند و در این بسیار هم موفق بود.

  با توجه به اینکه ایشان، شهید وحدت بود و توسط دشمنان وحدت به شهادت رسید، عوامل ضد وحدت که از دشمنان تابلودار اسلام هستند، تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا ابعاد مختلف شخصیت این شهید عزیز و اهمیت راه و روش او به خوبی تبیین نشود. شهید گنجی که با آن سن اندک توانسته بود مدارج مهمی را در کمال انسانی بپیماید، سرمایه‌ای بسیار ارزشمند و الگویی درخشان و موفق برای جوانان برای سازندگی فردی و اجتماعی است.

  واقعیت این است که دشمنان، همواره با هر عامل وحدت، شدیدا مقابله مي‌کنند و اجازه برجسته سازی به آن نمی‌دهند.

  امروزه موشکافی در موضوع ابعاد مختلف شخصیت شهید گنجی به عنوان طلایه داری که در راه همگرایی امت اسلامی، جان عزیز خود را نثار کرد، یک ضرورت بزرگ دینی است. با این کار مي‌توان فصلهای تازه‌ای در باب تقویت وحدت گشود.

  شهید گنجی، شخصیتی بود که در همه ابعاد، به طور متناسب رشد کرده بود. تیزهوشی، ولایتمداری، معنویت، اخلاق، مهربانی و لطافت توام با جدیت، صلابت و نیز تلفیق آن با بخشش، دوراندیشی و آینده‌نگری از او انسان ممتازی ساخته بود. او سفیری بود در پیشاپیش قافله عشق برای رساندن ندای اسلام عزیز به دوستان و دوستداران انقلاب اسلامی در فرامرزها.

  آنچه که در خاطرم از شهید به یادگار مانده، چهره مصمم و عزم راسخ اوست. پشت آن چهره معصوم و مهربان و اخلاق نیکو، یک دنیا اعتماد و امید به آینده موج مي‌زد. این روحیه، برگرفته از آن چیزی بود که او مي‌دید اما از دیدگان بسیاری پنهان بود.

  صادق انقلاب، به صداقت آرمانهای امام(ره) معتقد بود و در این راه، سر از پا نمی‌شناخت. چیزی را که من در چهره او مي‌دیدم، اعتقاد به راه روشن انقلاب اسلامی و تلاش برای رسیدن به معبود بود. او در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی‌ورزید. وقتی که همسخن مي‌شدیم، احساسم این بود که آمده تا با رفتن، بماند. طوبی له و حسن ماب.

  اما باید اعتراف کرد که کارهایی که برای شناخت شهدا بخصوص این شهید والا مقام شده، نه در حد این شخصیت و نه در حد ظرفیت استان بوده است. البته در طول دولت فعلی در راستای توجه به ارزش ها، حرکتهای نو و جدیدی در دست اقدام است که باید به آن توجه جدی تری شود.

  شهید نادر، برادر شهید صادق هم از بچه‌هاي اطلاعات و عملیات بود. از نزدیک با ایشان معاشرت نداشتم اما همان زمان، دوستان از شجاعت، رشادت و خلاقیت‌هاي ایشان برایم سخن گفته بودند.فضای جبهه تحت تاثیر وجود مبارک شهید بود و در کوتاه ترین زمان ممکن ره سالها را پیمود.

  شناخت راه نورانی شهدا به عنوان الگو‌هاي عملی سعادت و کمال برای ساختن جامعه اسلامی که به برکت خونهای پاک شهیدان، مورد توجه کل جهان اسلام قرار گرفته و ایران اسلامی را به کانون بیداری جهان تبدیل کرده است بسیار لازم و ضروری است. باید این حقیقت را در ابتدا به خوبی دریافت و در پیاده کردن جنبه‌هاي عملی آن، جدیت و حساسیت به خرج داد و جایگاه آن را در جامعه ارتقا بخشید. جوانان و نوجوانان ایران اسلامی برای تحقق این مهم از هر کس دیگری سزاوارترند لذا باید با تقویت جبهه فرهنگ اصیل اسلامی به برکت خونهای پاک شهدا، همواره پیشرو  و پیشگام باشند.

  ..............................................................................

  1-فرمانده سپاه امام صادق (ع) بوشهر

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه