پيشرفته
 

موضوعات :

 • انتخابات

 • کلمات کليدي :


  امام خمینی (ره)

  ديگر مطالب اين نويسنده :

 • هر چه فرياد داريد سر آمريكا بكشيد

 • باید به حقیقت رو آورد

 • مطلب بعدي >   2331 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 25 : گند زدايي از نمکستان

  احدی شـرعاً نمی‌تواند کورکورانه رأی بدهد

  انتخابات مجلس از دیدگاه امام خمینی(ره)

   

  • اهمیت مشارکت مردم یا «موضوعیت انتخابات»

  «نگویید که دیگران رأی می‌دهند. من هم باید رأی بدهم، تو هم باید رأی بدهی، آن روستایی هم که کنار مزرعه خودش کار می‌کند باید رأی بدهد، تکلیف است، این یک تکلیف الهی است.» ایشان در پاسخ به یک شبهة مقدّر که «آیا تکلیف بودن شرکت در انتخابات با آزادی مغایر نیست؟» نیز به رفع این شبهه پرداخته و می‌فرمایند:

  «مردم آراء خودشان را در صندوق‌ها بریزند و قدر این آزادی را بدانند که تحت تأثیر هیچ ‌کس نبودند و احدی در سرتاسر ایران... الزام به رأی دادن هم نکرده است، لکن ما... اگر می‌گوییم، تکلیف شرعی می‌گوییم و الا نه این است که ما الزامشان بکنیم».

  «باید همة شما، همة ما زن و مرد، هر مکلّف، همانطور که باید نماز بخواند، همان‌طور باید سرنوشت خودش را تعیین کند.».

  «همه در پیشگاه خداوند متعال مسؤول می‌باشند. از این قرار، عدم دخالت ملت از مراجع و علماء بزرگ تا طبقه بازاری و کشاورز و کارگر و کارمند، همه و همه مسئول سرنوشت کشور و اسلام می‌باشند، چه در نسل حاضر و چه در نسل‌های آتیه و چه بسا که در بعضی مقاطع عدم حضور و مسامحه گناهی باشد که در رأس گناهان کبیره است.»

   

  • لزوم تحقیق در مورد کاندیداها با نفی «تقلید سیاسی»

  «احدی شرعاً نمی‌تواند به کسی کورکورانه و بدون تحقیق رأی بدهد و اگر در صلاحیت شخص یا اشخاصی، تمامی افراد و گروه‌ها نظر موافق داشتند، ولی رأی دهنده تشخیصش برخلاف همة آنها بود، تبعیت از آنها صحیح نیست و نزد خدا مسؤولیت دارد و اگر گروه یا اشخاص، صلاحیت فرد یا افرادی را تشخیص دادند و از این تأیید برای رأی دهنده اطمینان حاصل شد، می‌تواند به آنها رأی بدهد.»

  •  شرایط کاندیدای اصلح

  «اگر اصلح را انتخاب کنید، کاری اسلامی می‌کنید و این یک محکی است برای خودتان که تشخیص بدهید، انتخاب برای اسلام است یا برای صلاح خودتان»

  •  اعتقاد و وفاداری به اصل ولایت فقیه

   «ما اوصاف رئیس جمهور و اوصاف وکلایی که بعد می‌خواهید انشاءالله تعیین کنید را باید بگوییم و شما خودتان انتخاب کنید و از تفرقه پرهیز کنید... [اصلح] شخصی است که تعهد به اسلام دارد، اعتقاد به قوانین اسلامی دارد و در مقابل قانون اساسی خاضع است و اصل صد و دهم آن را که ظاهراً راجع به ولایت فقیه است، معتقد است و وفادار است نسبت به او، یک همچو شخصی را شماها خودتان انتخاب کنید و گروه‌های مردم را هم وادار کنید که یک همچو شخصی را انتخاب کنند و از تفرقه بپرهیزید.»

   ضرورت «استقلال سیاسی» یا شعور مستقل سیاسی برای نماینده

  «رأی خود را به شخصی که... دارای بصیرت در امر دین و دنیا و منزّه از گرایش به شرق و غرب و مکتب‌های انحرافی دارای «دید سیاسی» است بدهید».

  •  حامی محرومین و خدمتگزار مستضعفین

  «آنها‌یی که در خانه‌های مجلّل، راحت و بی‌درد آرمیده‌اند و فارغ از همة رنج‌ها و مصیبت‌های جان‌فرسای ستون محکم انقلاب و پابرهنه‌های محروم، تنها ناظر حوادث بوده‌اند و حتی از دور هم دستی بر آتش نگرفته‌اند، نباید به مسؤولیت‌های کلیدی تکیه کنند. که اگر به آنجا راه پیدا کنند چه بسا انقلاب را یک شبه بفروشند.»

  «مجلس از طبقه‌ای باشند که محرومیت و مظلومیت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس کرده و در فکر رفاه آنان باشند، نه از سرمایه‌داران و زمین‌خواران و صدرنشینان مرفه و غرق در لذّات و شهوات که تلخی محرومی و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمی‌توانند بفهمند.». «خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما سیاست مسئولین کشور ما، پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه‌دار گردد.»

  •  تعهد، تخصص و تجربه

  «یکی از وظایف مهم شرعی و عقلی ما برای حفظ اسلام و مصالح کشور، حضور در حوزه‌های انتخابیه و رأی دادن به نمایندگان صالح کاردان و مطلع بر اوضاع سیاسی جهان و سایر چیز‌هایی که کشور به آنها احتیاج دارد می‌باشد، چه از روحانیون باشد، چه نباشند و مجلس چنانچه محتاج به علماء و روحانیون مطلع از احکام شرع و سیاسی اسلام است، محتاج به متخصصین رشته‌های مختلفی است که کشور احتیاج به آنها دارد.»

  •  حسن سابقه

  «امید است ملت مبارز و متعهد به مطالعه دقیق در سوابق اشخاص و گروه‌ها، آراء خود را به اشخاصی دهند که... به حسن سابقه و تعهد به قوانین اسلام... معروف و موصوف باشند.»

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه