پيشرفته
 

موضوعات :

 • جهان اسلام و بیداری اسلامی

 • کلمات کليدي :


  علی مهر دوست

  ديگر مطالب اين نويسنده :

  مطلب بعدي >   1271 تعداد بازديد
  (0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 26 : تولید فرهنگی یا تجارت فرنگی؟

  بیم‌ها و امیدها

  حبس اسلامگرایان در جمهوری آذربایجان

   علی مهر دوست

   

  سال گذشته دولت جمهوری آذربایجان بعد از 9 ماه سناریو سازی و جنجال در خصوص فعالیت اسلامگرایان در این کشور در اعتراض به ممنوعیت حجاب برای دختران دانش آموز به بهانه متحد الشکل کردن لباس دانش آموزان در مدارس احکام قضایی خود را برای اعضای بازداشتی حزب اسلام این کشور صادر کرد.

  بر اساس احکام صادره، دکتر محسن صمداف رئیس حزب اسلام جمهوری آذربایجان به 12 سال حبس ، فردوسی محمد رضایف برادر زن رئیس حزب اسلام به 10 سال حبس  ، دیانت صمداف پسر عموی رئیس حزب اسلام به 10 سال حبس ، واقف عبدالله یف معاون حزب اسلام جمهوری آذربایجان به 12 سال حبس ، روح الله آخوندزاده رئیس حزب اسلامی شعبه آستار به 11 سال  و 6 ماه حبس و سید عباس فرامیز روحانی برجسته آذری به 11 سال حبس  محکوم شدند و برای ذوالفقار میکائیل‌زاده روحانی و حافظ قرآن حکم آزادی مشروط صادر شد. اعضای حزب اسلام ماه‌ها پیش به اتهام فعالیت علیه نظام لائیک و امنیت ملی جمهوری آذربایجان بازداشت شده بودند و نیروهای امنیتی با جاسازی سلاح در منزلشان ، آنها را به حمل و نگهداری سلاح متهم نمودند . دولت آذربایجان که از افزایش اعتراضات مردمی نسبت به سیاست‌های ضد دینی خود در کشور مسلمان آذربایجان به وحشت افتاده بود و احساس می‌کرد که جریانات دینی اسلامگرا محرک و بیدارگر مردم این سرزمین هستند تلاش کرد با ایجاد محدودیت و دستگیری اعضای حزب اسلام از شعله ور شدن حرکت‌های مردمی جلوگیری نماید. لذا دکتر محسن صمداف رئیس حزب اسلام جمهوری آذربایجان را به بهانه حمل و نگهداری سلاح در منزل بازدداشت و دیگر اعضاء حزب را هم به همکاری با ایشان متهم نمودند . این در حالی بود که همه مردم آذربایجان اتهامات نسبت داده شده به ایشان را واهی تصور می‌کردند و دلیل اصلی دستگیری و بازداشت رئیس حزب اسلام را سخنرانی روشنگرانه ایشان در خصوص سیاست‌های ضددینی دولت و غرب در جمهوری آذربایجان قلمداد می‌کردند سخنرانی که دکتر صمداف سیاست‌های الهام علی‌اف را با سیاست‌های یزید مقایسه کرده بود و به سرعت در قالب کلیب‌های موبایل در بین مردم آذربایجان بالاخص دینداران گسترش پیدا کرد. دولت آذربایجان که سال‌های پس از استقلال به شدت تحت تاثیر سیاست‌های غربی بوده و تلاش می‌کند با اتخاذ سیاست‌های ضد دینی ، هر چه بیشتر خود را به قدرتهای غربی نزدیک کند تا شاید بتواند از طریق نزدیکی به آنها بزرگترین مسئله امنیتی خود یعنی بحران قره باغ را حل و فصل کند بدون توجه به ترکیب جمعیتی کشور آذربایجان که عموما مسلمان و شیعه هم می‌باشند دست به سیاست‌های ضد دینی در طول سال‌های اخیر زد و با اعمال محدودیت‌های فراوان نسبت به دینداران این کشور از قبیل ممنوعیت پخش اذان در مساجد ، تخریب مساجد، پرهیز از الصاق عکس محجبه در اسناد دولتی و ... خود را مستقیما در مقابل مردم این کشور قرار داد‌. اما باور نمی‌کرد که مردم جمهوری آذربایجان دیگر مثل گذشته در احقاق حقوق خود کوتاهی نخواهند کرد و حتی تا پای زندان هم مقاومت خواهند نمود لذا با سناریویی از قبل طراحی شده شاید با هماهنگی غرب به بازداشت و صدور احکام سنگین قضایی علیه اسلامگرایان اقدام کرد اما تحلیل آنها غلط از آب درآمد و مردم جمهوری آذربایجان بارها بدون ترس و توجه به محدودیت‌های بعمل آمده در تظاهرات‌های مختلف نسبت به سیاست‌های ضد دینی و بازداشت رهبران دینی خود اعتراض نمودند. اعتراض ‌شان در مقابل دادگاه نسبت به احکام صادره از آن سنخ بود که بازدداشت 15 نفر از آنها را بدنبال داشت.

  مردم جمهوری آذربایجان که سال‌ها بعلت سیاست‌های نظام کمونیستی از درک مفاهیم و تعالیم دینی محروم بودند و در اجرا و برگزاری آیین‌های دینی با مشکلات زیادی روبرو بودند امروز با پیروی از حرکت‌های ضد دینی و ضد استبدادی مردم در کشورهای عربی و شمال آفریقا ، فضای جدیدی را بوجود آورده‌اند که می‌تواند امید بخش آینده آنها باشد و جریانات دینی باید با پرهیز از اختلافات سلیقه‌ای با یکدیگر ، هدف‌گذاری خود را در اجرای احکام دینی در این کشور قرار دهند و با الگوبرداری از حرکت‌های دینی صورت گرفته در منطقه راه روشنی را برای خود فراهم سازند..

  دولت جمهوری آذربایجان هم باید از اتفاقات صورت گرفته در تاریخ این کشور و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و حوادث مناطق پیرامونی خود درس عبرت بگیرد و جای کسانی پا نگذارد که از اقدام خود یا خود پشیمان شدند و یا بیداری و دینداری مردم آنها را از راه رفته‌شان بازگرداند.

   امروز تمام دولت‌های وابسته غربی از حوادث کشورهای عربی و شمال آفریقا درس عبرت گرفته‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که دیگر نمی‌توان دولتها را به زور پولادین نگه داشت و آنچه می‌تواند نظام‌های آنها را مستحکم سازد توجه به مطالبات مردمی است که امید است دولت آذربایجان زودتر از برخی کشورهای عربی به خواست‌ها و مطالبات مردمی جامه عمل بپوشاند.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه