پيشرفته
 

موضوعات :


کلمات کليدي :


گلعلي بابايي

ديگر مطالب اين نويسنده :

مطلب بعدي >   2218 تعداد بازديد
(0 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
راه شماره 22 : بیداری اسلامی اقتصاد مقاومتی

بر کشیدن گنج جنگ


سال 89 در حوزه دفاع مقدس چند كتاب خوب چاپ شد. کتاب «مهتاب خین» حسين بهزاد كه ارديبهشت ماه 89 چاپ شد و به چاپ دهم هم رسید. تاريخ شفاهي قطوري كه حدود 1100 صفحه است و خواننده‌هاي خاصي هم بايد داشته باشد. همچنین شاهد چاپ کتاب «كوچه نقاش‌ها» بودیم كه بعد از كتاب «دا» زاويه جديدي از جنگ را باز كرد. كارهاي نويي در خاطره‌نويسي جنگ دارد انجام می‌شود. البته كتاب‌هايي كه از اين دست بيرون مي‌آيد، معمولاً دارند به حواشي مي‌پردازند و از اصل ماجرا فاصله مي‌گيرند. و این یک آسیب است. می‌توانیم بگوییم حاشيه‌هاي جنگ دارد به متن جنگ غلبه مي‌كند.
در مورد سینمای  دفاع مقدس، در جشنواره فجر 89  شاهد ركود بسيار زياد فيلم‌هاي دفاع مقدس بوديم. يعني فيلم دندان‌گيري اصلاً نبود. چندتايي هم كه به اسم فيلم دفاع مقدس ارائه شد به دنبال همان حواشي بودند. يعني همان آفتي كه در بخش كتاب و ادبيات دارد دامن‌گير فرهنگ دفاع مقدس مي‌شود. البته این آفت قبلاً فيلم را مبتلا کرده بود. چندتا فيلمي كه اكران شد محتواي خيلي غريبی داشت. یعنی اتفاقاتش نادر و خيلي دور از انتظار بود. موضوعاتی که نه زمان جنگ به آن مبتلا بوديم نه بعد از جنگ. دغدغه‌هايي كه بيشتر حواشي است. اصل قضيه دارد فراموش مي‌شود.
دليل این هم شايد جاذبه‌هايي است كه حاشیه‌ها دارد. معمولاً پرداختن به يك سري اتفاقات دور از انتظار شايد پر مخاطب‌تر باشد و جاذبه‌ی بيشتری داشته باشد. راه مبارزه‌اش هم بها دادن و سر و سامان دادن به جبهه فرهنگی انقلاب است. هيچ كس متولي اين كار نيست. همه يك جورهایي کار را از سر خودشان باز مي‌كنند. جايي كه بايد از آبرو مايه بگذارند و خرج كنند شانه خالی می‌کنند. از طرفي بايد تركش‌خورشان خوب باشد كه اگر حرف و حديث‌هايي درآمد تحمل داشته باشند. روي اين حساب، كمتر كسي توجه آنچناني مي‌كند كه سپر شود و مقابله كند. هر كس براي رفع اداي تكليف يك گوشه كار را مي‌گيرد به جهت اين‌كه بيلان كاری داده باشد و به قول معروف از سر خود وا کند.
یک آفت دیگر رويكرد فرهنگی این است که  آميخته با گرايش‌هاي سياسي غلیظ شود. این باعث می‌شود كار فرهنگي ماندگار بروز نکند. اگر بخواهیم كار فرهنگي ماندگار توليد شود بايد يك مقدار از مناسبات سياسي مرسوم و رأي‌گيري‌ها و دعواها به دور باشیم و بي‌طرفانه بیاییم  وسط ميدان. بايد جناح‌گيري معقول داشته باشیم. شاخص ما هم ولي فقيه و رهبر انقلاب است. بايد ايشان مد نظر باشد تا راه را گم نكنيم.
براي سال 90 تلاش ما اين است كه دغدغه‌هاي رهبر عزيز انقلاب که در نوشتارها و ديدارهاي حضوري تكليف كردند را مد نظر قرار دهیم. و آن پرداختن به تاريخ جنگ و پژوهش دفاع مقدس است و درآوردن اين گنجينه از دل خاك و سينه‌هاي رزمنده‌ها. برنامه‌هايي براي خودمان مشخص كرديم. از طرف آقا هم به ما تكليف شده که كارهايي كه در حوزه تهران انجام داديد بايد به استان‌ها و شهرستان‌هاي ديگر هم گسترش پیدا کند. و کار را به يگان‌هاي ديگر هم بكشانيم. سعي مي‌كنيم كه اين كار را در سال90 انجام بدهيم. در سال 89  توانستيم در استان همدان اين كار را پیش ببریم.

دسته بندي هاي برگزيده
آرشيو راه