پيشرفته
 

موضوعات :


کلمات کليدي :


حجت الاسلام شیخ مصطفي رهنما

ديگر مطالب اين نويسنده :

مطلب بعدي >   6135 تعداد بازديد
1.50 (2 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
راه شماره 22 : بیداری اسلامی اقتصاد مقاومتی

به سوی تشکیل امت واحده


اسلام یک دين فرهنگي است. هم جنبه سياسي خيلي قوي‌ دارد، هم جنبه فرهنگي و اخلاقي. این‌ها بنیان و اساس دین ماست که دشمن مي‌خواهد از ما بگيرد. ما بايد اين جنبه‌ها را تقويت كنيم. قسمت مهمی از قرآن كريم، نهج‌البلاغه، آثاري كه ائمه اطهار و علماي بزرگ ما داشتند راجع به فرهنگ است. براي اين كه فرهنگ اسلامي را اجرا کنیم، باید جنبه‌هاي حيواني خودمان را به آن اندازه‌اي كه لازم است دنبالش برويم نه افراط كنيم نه تفریط و نه مسابقه بگذاريم.
موضوع دوم مسئله فلسطين است. موضوع اولي كه گفتم هم به مسئله فلسطين و لبنان مربوط است. اگر در امور دنيوي غرق شويم و در امور معاش افراط كنيم از همه وظايفي كه نسبت به جهان اسلام داريم عقب مي‌مانيم. مسئله فلسطين مسئله‌اي است كه نسبت به آن وظيفه داريم. همان طور كه امام راحل فرمودند و رهبر انقلاب بيان مي‌كنند قضيه فلسطين مهمترين قضيه جهان اسلام است.
خوشبختانه برادرهاي ما در حماس و جهاد اسلامي فلسطين كه در رأس مبارزه قرار دارند كارشان را با حداكثر فداكاري انجام می‌دهند و خوشبختانه موفق هم هستند. اين جرياناتي كه چند ماهی است در جهان اسلام ايجاد شده، كمكي است به فلسطين و از اين ناحيه باید بيشتر به آن توجه كنيم. ما نمي‌توانيم بگوييم فلسطين به ما چه! بايد برای مردم تبیین كرد که فلسطين برای ما مهم است. كشورهای اسلامي از نظر فرهنگ اسلام امت واحده هستند: «ان هذا امتكم امت واحده و ان ربكم فاعبدون». در ايران، فلسطين، مصر و ... کارهای انجام می‌گیرد که برخلاف فرهنگ اسلامي است و وحدت اسلامي را خدشه‌دار مي‌كند. با توجه به وضع موجود بايد به ياد داشته باشيم كه فرهنگ اسلامي مي‌گويد اسلام يك دين واحدي است و همه مسلمين بايد هماهنگ باشند.
سيد حسن نصرالله يا خالد مشعل و... نشان دادند كه اهل مبارزه هستند. ما بايد به اين‌ها كمك كنيم. ما حدود 30 سال است که «نهاد اسلامي، ايراني تعامل با فلسطين» را تشكيل داده‌ايم. سعي‌مان اين بوده است از جهات مختلف اين فرهنگ و اين هيئت را براي مردم جا بيندازيم. بايد راهي كه امام راحل ترسيم كرده را دنبال کنیم. ما بايد به دنبال اقدام و كمك به فلسطين و لبنان و حتي عراق باشیم.
عراق را كه اين طور متلاشي شده به خاطر اين است كه صهيونيست‌ها استفاده كنند. عراق رئيس جمهور ندارد، نخست‌وزير ندارد. يك تشكيلات دروغین درست كردند و مردم را گول مي‌زنند. اگر مي‌توانستند ايران را هم مثل عراق مي‌كردند. منتها آن پايه‌هاي محكمی که امام خميني(ره) درست كرد و روش خوب و مناسبي كه رهبر انقلاب در پيش گرفته‌اند، نگذاشت ايران به چنگال آن‌ها بيافتد. اين وضع را باید حفظ کرد و به موضوع فلسطين بیشتر رسیدگی کنیم.
بنابراین سال1390 سال مباركي خواهد بود. به خصوص كه در آخر سال 89 مبارزات جانانه و قیام مردم مصر، تونس، ليبي، بحرين و اردن و... شروع شده و يقيناً به پيروزی منجر خواهد شد. قرآن مي‌فرمايد: ان تنصرالله ينصركم و يثبت اقدامكم.

دسته بندي هاي برگزيده
آرشيو راه