پيشرفته
 

موضوعات :


کلمات کليدي :


محمد ولوی

ديگر مطالب اين نويسنده :

 • زمینی با قاعدة بازی خودی

 • شعله به شعله روبه‌رو

 • فیس بوک را اشغال کنید

 • از گرسنگی بمیرد... هر کس که در «حز ب ملی» نیست

 • راه های مجازی به سمت حقیقت

 • انتخابات داغ در کرانه شرجي مديترانه

 • مطلب بعدي >   1627 تعداد بازديد
  10.00 (1 راي ) امتياز مطلب < مطلب قبلي
  راه شماره 23 : بازيابي آرايش تهاجمي

  دشمن سازمان یافته و دوستـان منفعـل
  مروری بر نحوه حضور در فیس بوک


  شاید دغدغه اول هر انسان آزاداندیش و مستقل در جهان فارغ از مذهب، نژاد و اندیشه که عضو بزرگترین شبکه اجتماعی جهان با 700 میلیون عضو مي‌شود جستجوی کلمه فلسطین برای عضویت در اجتماعات اینترنتی مدافع فلسطین و اطلاع از آخرین اخبار و تحولات این کشور و مشارکت در بحثهای مربوط به آن باشد.
  با جستجوی کلمه فلسطین به زبان انگلیسی اولین گزینه‌ای که ظاهر مي‌شود صفحه‌ای است که 290 هزار عضو دارد. عددی که مشاهده آن برای این دسته از فعالان شبکه‌هاي اجتماعی وجد آور است، اما چند ثانیه بیشتر نمی‌گذرد که با ظاهر شدن محتویات صفحه، عرق یاس بر پیشانی مخاطبان free palestine مي‌نشیند. موارد زیر نمونه هایی از فیدهایی(محتوا) هستند که دقیقه به دقیقه در این صفحه منتشر مي‌شوند:

  - خداوندا برادرانمان در سوریه را از شر نظام ایرانی سوریه نجات بده و مرگ احمدی نژاد ؛ حسن نصراللات!! و بشار اسد را نزدیک بگردان!! (این نوشته درست در ذیل عکسی نوشته شده است که این سه تن در ـ اجلاسی به عنوان محور مقاومت بر دفاع از آرمان فلسطین تاکید کرده اند).
  - شهرک سازی رژیم اشغالگر فارس در سرزمین‌هاي عربی، خداوندا برادران اهل سنتمان در سرزمین اشغالی احواز! را یاری بفرما! (عکسی از بهره برداری از واحدهای مسکونی مسکن مهر در اندیمشک!)

  - الله الله از فتنه ایران در بحرین... این مزدوران ایران را نگاه کنید که چطور استقرار بحرین را به هم زده اند.(عکسی تقلبی با تکنیکهای فوتوشاپ که تظاهر کنندگان میدان لولو را نشان مي‌دهد که بر روی پلاکاردی نوشته‌اند ما ایرانی هستیم نه عرب!!)
   
  به دلیل آنکه این صفحه با نام لاتین ثبت شده است، عمده کسانی که آن را لایک زده‌اند فقط بخاطر نام صفحه در آن عضویت یافته و از محتویات آن بی اطلاع هستند. از بیست تا سی درصد اعضای عرب زبان، اکثریت آنها مخالف محتویات به اشتراک گذاشته شده در آن هستند و البته به سرعت نظرات مخالف آنان سانسور مي‌شود، افرادی با تفکر وهابی و تکفیری با استفاده از فرصت زمان و پیش دستی در ثبت زودهنگام این صفحه، که البته نمی‌توان منکر فعالیت مداوم و متفکرانه آنها در جذب مخاطب شد، با سواستفاده از نام فلسطین به نشر تفکرات وهابیت مي‌پردازند.
  صفحات سازمان دهی شده
  اما همه ماجرا این نیست. در قسمت LIKES صفحاتی مشاهده مي‌شود که برای مخاطبان هوشمند مشخص مي‌سازد که این فعالیت نه یک تلاش جاهلانه از سوی عده‌ای متعصب، بلکه یک تلاش گسترده سازمان یافته و هوشمندانه با استفاده از یک شبکه وسیع و تحت پشتیبانی نهاد‌هاي امنیتی سعودی در سراسر کشورهای عربی است. برای مثال تقریبا هر فیلمی که از اغتشاشات سوریه در شبکه‌هاي معتبر خبری مشاهده مي‌کنید بلا استثنا برای اولین بار از یوتیوب صفحه فیسبوک S. N. N– شبکه شام با برند این صفحه فیسبوک منتشر مي‌شود. امری که پشتیبانی دستگاههای امنیتی بیگانه در اغتشاشات سوریه را آشکار مي‌سازد.
  این شبکه زنجیره‌ای و سازمان یافته، صفحه‌ای را با عنوان A. R. N – شبکه الثوره الاحوازیه، ایجاد کرده‌اند که این صفحه در نوع خود صفحه جالبی است. مخاطبی که این صفحه را باز مي‌کند با نقشه‌ای مواجه مي‌شود که از مرز ایران با عراق تا امتداد سواحل خلیج فارس و نزدیک استان هرمزگان ادامه دارد و از آن به عنوان فلسطین فراموش شده و اشغال شده توسط رژیم فارس یاد مي‌شود. اخباری که در این صفحه نشر مي‌شود در نوع خود بسیار مضحک است. برای مثال دهها گور دسته جمعی در اهواز پیدا شد یا اینکه در اوج انقلابهای عربی خبر مي‌زد: مردم نیمی از اهواز را به اشغال خود درآورده‌اند. تقریبا روزی نیست که این اخبار مضحک منتشر نشود. در مقابل این اخبار مضحک، در قسمت نظرات وقتی با سوالات مخاطبان در مورد اینکه آیا عکس یا فیلمی از این وقایع وجود دارد هیچ پاسخی داده نمی‌شود و یا به شبکه معتبر العربیه رفرنس داده مي‌شود!
  صفحات مشابه فراوانی نیز برای تمام کشورهای عربی توسط این جریان ایجاد شده است که با توجه به شرایط به خط دهی و جریان سازی در کشورهای منطقه مي‌پردازد. وجه مشترک این صفحات یکی است: ایران شر مطلق و خطرناک تر از آمریکا و اسرائیل است!

  اما آیا این تبلیغات مسموم بر جوانان عرب فیسبوک موثر بوده است؟
  در شبکه R. N. N رصد الاخباریه که لحظه به لحظه به درج اخبار مصر مي‌پردازد جمله‌ای به نقل از نبیل العربی رییس اتحادیه عرب کار شده بود با این عنوان که ایران هیچوقت دشمن مصر نبوده است. در بررسی انجام شده این خبر بیشترین تعداد لایک را در بین بازه زمانی یک هفته پیش از خود داشت. جالب اینجاست که علی رغم بالغ بر 600 لایک به نشانه موافقت با این گفته، هیچ کامنت موافقی در مورد روابط ایران و مصر وجود نداشت و همه کامنتها حمله و هتاکی نسبت به ایران و تشیع بود و واضح بود که نظرات موافق با انقلاب اسلامی به راحتی هرچه تمامتر توسط مدیران صفحات سانسور مي‌شود.

  در مقابل ما چه کرده ایم؟
  در آستانه ده روز مانده به روز قدس چندین تماس یا ایمیل با مضمون زیر صورت مي‌گیرند:  
  "در را ستای بیداری اسلامی صورت گرفته در کشورهای اسلامی قصد داریم با بودجه تامین شده از سوی سازمان X صفحاتی را در فیسبوک برای جریان‌سازی در بین جوانان کشورهای عرب راه اندازی کنیم.
  هدف ما جریان‌سازی و اثرگذری بر فضای بیداری اسلامی در خط دهی برای مسئله قدس است.

  یکی دو صفحه‌ای ایجاد مي‌شود. چندین پوستر و شعار فرمالیته در آنها قرار داده مي‌شود. چند صد اکانت که شاید بسیاری از آنها را یک نفر مدیریت مي‌کنند عضو مي‌شوند و با پایان روز قدس طرح موفقیت آمیز تلقی شده و خاتمه مي‌یابد.
  گزارشها در صفحات گلاسه و رنگی به مدیران ارسال مي‌شود. آنها نیز شگفت‌زده از جریان سازی صورت گرفته در فضای شبکه‌هاي اجتماعی و کسب یک پیروزی بزرگ، در عرصه جنگ نرم مي‌اندیشند.

  دسته بندي هاي برگزيده
  آرشيو راه